Íránská státní televize informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad "desítky" raket typu země-země. Podle vyjádření irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad, přičemž dvě nevybuchly. Zbylých pět raket spadlo na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu.

Andrej Babiš.
České vojáky z Iráku zatím stahovat nebudeme, řekl Babiš

Iránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný. Americký prezident Donald Trump uvedl, že je zatím vše v pořádku. Zjišťování obětí a škod však podle něj stále pokračuje. Nejmenovaný americký funkcionář v Pentagonu agentuře AP řekl že útok si vyžádal velmi málo obětí nebo vůbec žádné mrtvé a zraněné.  "Zatím je to moc dobré! Máme zdaleka nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou armádu na světě!" napsal také Trump a dodal že na dnešní ráno chystá prohlášení.

Íránská státní televize reagovala, že se Trump snaží tímto výrokem zlehčovat dopady útoku. K incidentu se má vyjádřit i íránský prezident Hasan Rúhání. Ozbrojené síly Iráku, Německa, Dánska a Norska uvedly, že z jejich příslušníků nikdo při útocích nezemřel.

Pohřeb generála Kásema Solejmáního ve městě Kermánu
Pohřeb Solejmáního se stal vražednou tlačenicí: desítky ušlapaných a zraněných

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Teherán nechce rozpoutat válku

Íránští představitelé podle agentury Reuters uvedli, že Teherán nechce rozpoutat válku a že dnešní útoky jsou završením odpovědi Íránu na zabití Solejmáního. Podle činitele z kanceláře nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího byl "nejslabším" úderem z několika zvažovaných možností. Teherán přitom zvažoval útok na zhruba stovku cílů.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla "zcela zničena", tvrdí íránské revoluční gardy, jež označily útok na základnu "obsazenou Američany" za "naprostý úspěch v každém ohledu". Podle íránské televize Teherán hrozí "ještě ničivějšími odpověďmi" v případě nového amerického útoku.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Smuteční průvod za Solejmáního
Američtí vojáci jsou teroristé, uzákonil Írán. Němci a Slováci opouštějí Irák

Útoky na základny využívané americkými vojáky v Iráku byly přiměřeným a oprávněným aktem sebeobrany, uvedl na twitteru íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf a ujistil, že Teherán neusiluje o eskalaci nebo válku.

"Írán podnikl a dokonal přiměřená opatření v sebeobraně na základě článku 51 Charty OSN, když zasáhlo základnu, z níž vzešel zbabělý ozbrojený útok na naše občany a vysoce postavené činitele," napsal Zaríf. "Neusilujeme o eskalaci nebo válku, ale budeme se bránit proti jakékoli agresi," ujistil šéf íránské diplomacie v prvním oficiálním stanovisku íránské vlády k dnešním úderům.

Íránská armáda dnes pohrozila útoky také Izraeli, pokud USA podniknou odvetné akce. "Pokud se Američané dopustí nerozvážnosti, ocitne se celé území sionistického režimu v nebezpečí," řekl serveru Irib.news generál Sanej Rád,  který je rovněž poradcem nejvyššího íránského vůdce.

Čeští vojáci jsou v pořádku

Všichni čeští vojáci působící v Iráku jsou po íránských útocích na síly pod vedením Spojených států v pořádku, uvedla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. Írán v noci zaútočil na dvě základny v Iráku, kde nejsou čeští vojáci, všichni jsou v pořádku, dodal mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Další postup česká armáda koordinuje se spojenci v NATO.

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené a platí v nich opatření zajišťující maximální bezpečnost. "Čeští vojáci přerušili výcvik, zůstávají na základnách. Vyčkáme na rozhodnutí velení NATO. Pokud budeme podnikat nějaké kroky, budou koordinovány s koaličními partnery," řekla ČTK Dvořáková.

Stažení českých vojáků z oblasti se podle premiéra Andreje Babiše neplánuje. "V této chvíli ne," odpověděl dnes v Olomouci ministerský předseda na dotaz novinářů. "V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci," podotkl premiér. Čeští vojáci v Iráku jsou podle něj v pořádku. "Není tam žádný problém," dodal.

Američtí vojáci v irácké provincii Anbár
Koalice vedená USA přeskupí v Iráku síly. Informace o stažení Pentagon popřel

Americká armáda v noci uvedla, že Írán útočil na síly pod vedením USA v Iráku. Teherán podle ní odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití Solejmáního.

V reakci na bezpečnostní situaci začaly některé státy přeskupovat své kontingenty působící v Iráku. Německo přemístilo 30 vojáků do Kuvajtu a Jordánska, mimo Irák přesunulo vojáky i Slovensko, Chorvatsko a Kanada. Británie je připravena vojáky stáhnout, když o to Bagdád požádá, Francie zatím kontingent ponechává na místě. Změny ohlásilo i Rumunsko. Česko v úterý oznámilo, že se z regionu nestahuje a další kroky koordinuje s aliančními partnery.