V ulicích města se shromáždily tisíce lidí, aby uctily památku obětí. Místní úřady vyhlásily pondělí národním dnem smutku. Úřady, banky, školy i univerzity v okrese Chúzistán zůstaly zavřené. Ve spojitosti s útokem byla podle Íránského ministra pro sběr, analýzu a ochranu informací důležitých pro bezpečnost státu Mahmouda Alaviho zadržena rozsáhlá síť podezřelých. 

„Už jste viděli, jak se dovedeme mstít. Uvidíte, že naše reakce bude drtivá a ničivá. Budete litovat toho co jste udělali,“ uvedl před smutečním obřadem v projevu vysílaném v přímém televizním přenosu jeden z představitelů gardy Hosejn Salámí. 

Podle agentury Reuters je však nepravděpodobné, že by revoluční gardisté zaútočili přímo. Očekávat lze ukázky síly prostřednictvím odpálení raket na nepřátelské skupiny operující v Iráku a Sýrii, které by mohly být do útoku zapojeny. Zřejmě také dojde ke zpřísnění bezpečnostních opatření v Chúzistánu a zatýkání představitelů opozice včetně bojovníků za lidská práva.

Umírali civilisté

Střelbu zahájila čtveřice mužů během sobotní připomínky začátku války mezi Íránem a Irákem, která trvala mezi lety 1980 a 1988. Během jednoho z nejhorších útoků proti nejsilnější vojenské organizaci v Íránu zahynulo 12 příslušníků revoluční gardy. Zbývajících 13 obětí tvořili civilisté včetně žen a dětí. Další desítky lidí utrpěli různě závažná poranění.

K činu došlo v devět hodin ráno místního času. Útočníci na sobě měli vojenské uniformy a stříleli z parku, který se nacházel za davem. Nejprve stříleli do lidí a pak se pokoušeli zasáhnout vojáky na podiu. Pálit vydrželi deset minut. Dva střelci byli zabiti a dva zadrženi.

Chameneí viní USA

Zodpovědnost za útok nejprve přijalo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, sdružení íránských etnických Arabů usilujících o odtržení Chúzistánu. Později se k útoku přihlásili také teroristé z Islámského státu, kteří zveřejnili nahrávku, na níž jsou údajně zachyceni tři útočníci v automobilu cestou k místu činu. Muži mezi sebou v perštině diskutují o připravovaném útoku. „My jsme muslimové, oni jsou káfirové (nevěřící),“ říká na videu jeden z mužů. „Zničíme je silným guerillovým útokem.“

Íránský duchovní lídr ájatolláh Alí Chameneí však z teroristického činu obvinil Spojené státy a země Perského zálivu. „Loutky Spojených států se snažily podkopat bezpečnost v Íránu,“ řekl. Spojené státy podobné obvinění rezolutně odmítají. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová popřela, že by země měla na krvavém útoku jakýkoli podíl.