Tři íránští diplomaté byli v Kuvajtu obviněni ze špionáže, informovala agentura Reuters. Kuvajtský ministr zahraničí koncem března oznámil, že íránští diplomaté jsou součástí špionážní skupiny, a proto budou vyhoštěni. Stalo se tak o dva dny později.

Minulý měsíc kuvajtský soud také odsoudil k trestu smrti trojici mužů – dva Íránce a jednoho Kuvajťana – za zapojení do špionážního případu, který způsobil napětí ve vzájemných vztazích mezi oběma zeměmi.

Podle kuvajtských médií loni v květnu kuvajtské úřady zadržely několik osob, jak místních tak cizinců, podezřelých ze špionáže pro Írán. Byly obviněny ze shromažďování informací o kuvajtských a amerických vojenských místech pro íránské Revoluční gardy.

Vztahy Íránu se sousedními arabskými zeměmi se zhoršily zejména poté, co íránské vládní síly tvrdě potlačily protestní aktivity odpůrců režimu. Arabské země také obviňují Írán z vměšování do svých záležitostí; příkladem je íránská kritika vyslání saúdskoarabských vojáků do Bahrajnu na pomoc proti protestním manifestacím.

Teherán obvinění ze špionáže odmítá a tvrdí, že se vyhýbá vměšování do vnitřních záležitostí jiných států.

Země Perského zálivu sledují s obavami ambice Íránu, který podezřívají ze snahy rozšířit svůj vliv do arabských států většinou ovládaných sunnity. Írán je jedinou nearabskou muslimskou zemí v regionu.