Írán tak pokračuje v silné rétorice v návaznosti na obvinění Západu, že se snaží vyvíjet jaderné zbraně, což striktně odmítá.

Nové vojenské manévry přicházejí několik týdnů po vojenské přehlídce, kdy Teherán předvedl svoji sílu desetidenními námořními manévry v Perském zálivu a také pozemními hrami, které mluvčí armády označil za trénink boje s hypotetickým protivníkem. Plány na námořní hry v Perském zálivu jsou přitom plánovány již několik týdnů.

Íránská státní média oznámila, že elitní Revoluční garda zahájila pozemní manévry 1200 kilometrů jižně od Teheránu. Neposkytla však žádné detaily. Podle odhadů agentury AP se jednalo o cvičení malého rozsahu, které nebylo spojeno s manévry v Hormuzském průlivu, kterým je dopravována pětina světové produkce ropy.

Íránská vláda opakovaně hrozila uzavřením průlivu, který má v nejužším místě 50 kilometrů, jako reakcí na sankce poškozující íránský vývoz ropy. Spojené státy a další západní mocnosti okamžitě varovaly před bezprostřední reakcí na možnou blokádu. Posílily také námořní síly pod vedením americké letadlové lodi USS Abraham Lincoln.

Reakce na možný americký či izraelský útok na íránská jaderná zařízení

Manévry začínají také jen den poté, co íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí varoval, že země odpoví na jakýkoli americký či izraelský útok na íránská jaderná zařízení.

Západ dlouhodobě podezřívá Teherán ze snahy dosáhnout výroby jaderných zbraní. Ten to kategoricky popírá a tvrdí, že jaderný program potřebuje pro svou energetiku, zdravotnictví a výzkum. Evropská unie kvůli podezření z nukleárního vyzbrojování uvalila nedávno na Írán nové sankce, které zahrnují embargo na dovoz íránské ropy. Sankce vůči Íránu vyhlásily také Spojené státy.