K vojenské akci, ve které Američané vypálili asi sto střel Tomahawk se připojila i Francie a Británie. Pentagon i americký prezident Donald Trump označili útok za úspěšný.

Útok byl veden na tři cíle spojené se syrským chemickým programem. 
Výzkumné centrum Barzah nedaleko Damašku zasáhlo 76 raket. 
Lokalitu Him Šinšar, skladiště chemických látek nedaleko Homsu zasáhlo 22 raket a bunker v téže lokalitě 
s chemickými látkami zasáhlo 7 raket.

"Neříkám, že jsme vyřešili vše, je to ale lepší, než neudělat nic. Rusko by mělo donutilo Sýrii dodržovat Ženevské konvence," prohlásil generální tajemník NATO Jean Stoltenberg.

EU apelovala na Rusko a Írán, aby využily svého vlivu na syrský režim a zabránily dalšímu chemickému útoku. EU i NATO zásah podpořily, píše agentura Reuters.

Americký zásah schválil Izrael, který prohlásil, že by USA měly zvážit odchod svých vojáků ze Sýrie. Podpořilo ho i Turecko.

Podle Ankary je americký zásah "adekvátní reakcí na chemický útok proti lidské humanitě a měl by být potrestán". 

Americký útok v Sýrii

Mapa: Tři cíle amerického útoku

Čína ale stojí na straně syrského režimu. "Dlouhodobě jsme proti použití síly v mezinárodních vztazích a obhajujeme státní suverenitu, nezávislost a teritoriální integritu všech zemí světa," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Německá kancléřka Angela Merkelová nazvala společnou akci spojenců „nezbytnou a adekvátní“ jako varování pro Sýrii vzdát se dalšího použití chemických zbraní.

„Podporujeme fakt, že naši američtí, britští a francouzští spojenci vzali zodpovědnost v této věci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN,“ uvedla s tím, že Německo se do žádné vojenské akce v Sýrii zatím nezapojí.       

Podle francouzské ministryně obrany Florence Parly byla mise delikátní. „Všechny rakety zasáhly cíle, které měly. Kapacita Sýrie vyvíjet chemické zbraně byla značně omezena, nyní bude čas na akci diplomatickou a humanitární,“ uvedla a poděkovala spojencům za spolupráci.

Reakce Asadových spojenců zněly zcela opačně.

Rusko, jehož vztahy se západními zeměmi jsou nejhorší od dob studené války, útok odsoudilo. "Rusko tvrdě odmítá útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě ve válce s terorismem," nechal se slyšet prezident Putin.

Rusko také prohlašuje, že syrské síly sestřelily 70 ze 103 raket, které USA se svými spojenci vypálily, píše ruská státní agentura TASS.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa byla ale akce úspěšná a k žádným ztrátám nedošlo. Šéf Bílého domu také poděkoval Británii a Francii za skvěle připravenou akci s tím, že je "hrdý na naši skvělou armádu". 

Pentagon uvedl, že byly s úspěchem zasaženy všechny tři cíle se syrským chemickým programem. "Syrská protivzdušná obrana nezasáhla jedinou americkou raketu," řekla mluvčí Pentagonu Dana Whiteová. Podle ní Rusko spustilo novou dezinformační kampaň. 

Ujistila také, že útoky "neznamenají změnu dosavadní americké politiky a nejsou ani pokusem sesadit syrský režim".  Mají pouze syrský režim odradit od používání chemických zbraní.

Podle duchovního vůdce Íránu ájatolláha Alí Chameneího byl útok spojenců zločinem a nepřinese nic dobrého. „Dnešní ranní útok na Sýrii je zločin. Prohlašuji, že prezident USA, Francie a premiérka Británie jsou kriminálníci,“ napsal vůdce na twitter.

Írán, kde žije většina šíitských muslimů, je rivalem sunnitské Saúdské Arábie, která je spojencem USA. Podle prezidenta Íránu Hasana Rúhání povede americký zásah k další destabilizaci Blízkého východu.

„Takovéto útoky nepřinesou žádný výsledek, ale více destrukce. Američané chtějí těmito kroky ospravedlnit svou přítomnost v regionu,“ uvedl pragmatický prezident s tím, že Teherán teď bude Damašek ještě více podporovat. Američané prý za svoji akci ponesou následky.

Írán sám sebe považuje za „frontu rezistence“ proti působení Izraele a Spojených států na Blízkém východě.

Írán společně s Ruskem, které do války otevřeně vstoupilo v roce 2015, zabránily pádu Asadova režimu. Bez jejich podpory byl neměl šanci, píše Reuters.

Sýrie se v roce 2013 připojila k mezinárodní konvenci, které použití chemických zbraní zakazuje.

Na území Sýrie došlo k chemickému útoku i minulý rok v dubnu ve městě Chán Šajchún ovládaném povstalci, zemřelo při něm přes 80 lidí. Západní státy v čele s USA z útoku obvinili syrskou armádu, ta ale účast popřela. 

USA na Trumpův povel 6. dubna 2017 vypálily 59 střel Tomahawk na cíle syrské armády.