Íránský lid se podle Ahmadínežáda "nestáhne ani o píď" a bude si stát za svým "zákonným právem" obohacovat uran. "Zneužíváním mezinárodních organizací (OSN) … nás (západní svět) nemůže nutit vzdát se našeho práva," řekl Ahmadínežád.

Írán minulý týden oznámil, že zahájil průmyslové obohacování uranu. Západ se snaží Teherán přimět k tomu, aby se vzdal technologie obohacování, i když Teherán tvrdí, že usiluje výhradně o využití obohaceného uranu v energetice. Mezinárodní společenství jej podezírá, že pracuje i na vývoji jaderné zbraně.

Podle vyjádření Spojených států z minulého týdne je pravděpodobné, že Rada bezpečnosti OSN v souvislosti s posledním íránským krokem ohledně jeho jaderných aktivit na zemi uvalí další sankce.

RB OSN již na Írán uvalila sankce koncem března. Opatření Íránu mimo jiné zakazují vývoz zbraní a zmrazují konta 28 osob a organizací spojených s jaderným a raketovým programem. Zhruba třetina z těchto osob je spojena s íránskými elitními Revolučními gardami. Írán rezoluci odmítl jako nezákonnou a oznámil, že částečně omezí spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).