Varovné radiové sdělení na americké válečné lodi odstartovalo vlnu nevraživosti ve vodách Hormuzského průlivu. Poslední šetření ale ukazuje, že za údajně íránskou depeší, stál nepovedený žert.
„Jedu za vámi. Za pár minut vybuchnete,“ zněla slova, která odstartovala ostré spory mezi Íránem a Spojenými státy. Podle amerického deníku Navy Times ale za incidentem nestojí politika, ale tajuplný radista, který si říká „Filipínská opice“.
„Pětadvacet let se v Hormuzském průlivu pohybuje mytická postava, která hodinu co hodinu křičí obscénnosti a výhružky do rádia,“ řekl Navy Times Rick Hoffman, bývalý lodní kapitán, který v oblasti působil 17 let.
Vysílání navíc proběhlo na kanálu číslo 16, který je jako mezinárodně užívaná frekvence pro nouzový stav přístupný každému, kdo vlastní přijímač a vysílač. Přitom není jisté, zda je „Filipínská opice“ jen jedna
„Kdo ví, kolik opic tam vlastně je?“ prohlásil Hoffman.
Provokatér totiž již celé čtvrtstoletí stíhá operovat najednou v Perském zálivu, Středozemním a Rudém moři, kde za pomoci 16. kanálu mate obchodní a námořní operace.
Při incidentu z 6. ledna se pět íránských hlídkových člunů přiblížilo k americkým válečným lodím až na dvě stě metrů. Jeden z amerických kapitánů měl podle svých slov velmi blízko k vydání povelu ke střelbě.
Írán se proti obvinění z provokace ostře ohradil, následoval týden plný vzájemného obviňování.USA uveřejnily videonahrávku, na níž je sdělení slyšet. Írán se proti nařčenímz agresivního chování bránil publikováním vlastního záznamu, který tvrzení americké strany vyvrací.