Podle Pentagonu zdokonalil Teherán své rakety země-země středního doletu Šaháb 3 natolik, že jsou schopny již dnes dopravit bojovou hlavici do vzdálenosti dvou tisíc kilometrů. Starší verze šahábů s doletem 1300 km mohly přitom zasáhnout „jen“ území Izraele a americké základny v regionu Blízkého východu.

Zmodernizovaná verze ale doletí až do Řecka, Srbska, Rumunska či Běloruska.

Informaci sdělil novinářům ředitel americké protiraketové agentury generál Henry Obering týden poté, co Íránci otestovali své rakety během vojenského cvičení „Velký prorok“.

Američané ale neuvedli, zda nejnovější model rakety Šaháb 3 již Teherán otestoval. Spolu s šaháby se podle Pentagonu do íránského arzenálu dostane také další raketa středního doletu Ašúrá, která je poháněna motorem na pevné palivo.

Írán usiluje o získání raket schopných zasáhnout cíle v Evropě také podle americké vojenské rozvědky (DIA).

„Pokračují ve vývoji a výrobě balistických raket, které doletí do Izraele i střední Evropy včetně střely Šaháb 3 s prodlouženým doletem a nové rakety Ašúrá s doletem 2000 km,“ prohlásil na adresu Íránu před obranným výborem amerického Senátu již v březnu šéf armádních špiónů generál Michael Maples.

Ochrana před hrozbou balistických střel z Blízkého východu a především z Íránu je podle Washingtonu i české vlády hlavním důvodem pro budování protiraketového deštníku v Evropě, jehož součástí by měl být radar v Česku a základna proti-raket v Polsku.

Američané Írán navíc obviňují, že kromě raket usiluje v utajení také o získání jaderných zbraní.