Íránci se vmezinárodních vodách přiblížili kAmeričanům na vzdálenost přibližně dvou set metrů a prováděli „zastrašující manévr“. Jedna zlodí dokonce vyslala rádiový signál následujícího znění: „Blížím se kvám. Během několika minut vyletíte do povětří.“

Kapitán ohrožené americké lodi se již chystal dát svým mužům rozkaz, aby na íránské plavidlo spustili palbu, Íránci se ale zase rychle vzdálili.

Incident se odehrál vneděli ve tři hodiny ráno SEČ. Plavidla snejvětší pravděpodobností patřila obávané Íránské revoluční gardě, elitní jednotce pověřené zvláštními operacemi mimo území islámské republiky.

Koncem roku pohrozilo velení revoluční gardy útoky speciálních komand, pokud bude Washington pokračovat v „projevech nepřátelství“ vůči Teheránu.

Vbřeznu minulého roku Írán zajal vPerském zálivu britské válečné plavidlo spatnácti příslušníky královského námořnictva, neboť „úmyslně“ vplulo do íránských výsostných vod. Britové byli vÍránu zadržováni po dva týdny a vystaveni ponižování.

Na poslední chvíli odvrácený střet vHormuzském průlivu je posledním zdlouhé řady incidentů svědčících opřetrvávajícím napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Ačkoli americké tajné služby koncem loňského roku připustily, že Írán ukončil již vroce 2003tajný jaderný program, jenž by mohl vést kvýrobě atomové pumy, administrativa prezidenta George Bushe je přesvědčena oopaku.

Izrael přišel vpondělí stvrzením, že Teherán na tajném projektu pracuje inadále.