Ještě v sobotu večer Teherán odpálí rakety středního doletu a v pondělí přistoupí ke zkouškám raket delšího doletu. Prohlásil to velitel letectva islámských revolučních gard Hosejn Salámí pro anglicky vysílající televizi Press-TV.

„Dnes odpálíme rakety Zalzal, Tundar a Fatíh 110 (krátký dolet). Večer přistoupíme k testům raket Šaháb 1 a 2 (střední dolet) a zítra (v pondělí) odzkoušíme Šaháb dlouhého doletu,“ prohlásil generál Salámí. Dodal, že íránské ozbrojené síly při cvičení nebudou testovat žádnou novou raketu.

Podle agentury AP ovšem Írán klasické rakety dlouhého doletu zatím nemá. Vyvíjí je, ale to, co za ně dnes označuje, jsou rakety takzvaného delšího doletu. Skutečnost, že Írán rakety dlouhého doletu zatím nemá, byl podle AP také důvod, proč prezident Barack Obama odložil rozhodnutí o protiraketovém štítu v Evropě, který by měl USA a evropský kontinent chránit právě před takovými zbraněmi.

Press TV oznámila, že dnešní testy také zahrnují odpalovací zařízení řízených střel.

Teherán v pátek sdělil, že buduje nové zařízení na obohacování uranu. Cvičení, na němž jinak není nic výjimečného, tak začíná v atmosféře mezinárodního znepokojení z vývoje jeho kontroverzního jaderného programu a vypadá jako demonstrace síly před schůzkou Íránu a šesti velmocí příští čtvrtek v Ženevě.

Íránský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Ašgar Soltaníja dnes varoval, že povyk, který prý Západ kolem nové íránské jaderné kapacity vyvolal, může negativní ovlivnit ženevské jednání s velmocemi. „Tento přístup Západu bude mít negativní dopad na jednání Íránu a skupiny 5+1,“ citoval Soltaníju íránský státní rozhlas.

K hlasům odsuzujícím íránské počínání se přidal i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Na zasedání Valného shromáždění OSN Íránu vytkl, že porušuje své mezinárodní závazky, a to včetně požadavku Rady bezpečnosti OSN, aby skoncoval se svým jadernými aktivitami.

Podle Press-TV odpálil Írán na začátku cvičení nazvaného Velký prorok 4 tři typy raket krátkého doletu. Jde o rakety Tundar, Fatíh a Zalzal. Tundar má dosah 150 kilometrů, Fatíh zhruba 200 kilometrů a Zalzal mezi 100 až 400 kilometrů. Televize přinesla záběry, na nichž je vidět testy v prováděné v polopouštní krajině.

„Zlepšili jsme přesnost našich raket. Tato cvičení ukazují naši vůli hájit naše hodnoty a zájmy a přispějí k posílení našich obranných kapacit,“ prohlásil Salámí.

Írán testuje rakety po nedávném rozhodnutí Obamy nerozmístit prvky protiraketové obrany v České republice a Polsku. O protiraketovém štítu, který měl chránit právě před případnými raketami dlouhého dosahu z Íránu, rozhodla předešlá vláda prezidenta George Bushe. Teherán rozhodnutí uvítal a ujistil, že Írán nepředstavuje hrozbu.

Testy provedly íránské revoluční gardy, elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou, ale označované za bezvýhradně věrné režimu.

Írán pravidelně provádí manévry ve strategických vodách Perského zálivu a testuje rakety delšího a středního doletu. Pravidelně také informuje o pokroku ve sféře obrany a v programu vývoje balistických raket.

Izrael vlastní rakety Šaháb 3, které mají dolet asi 2000 kilometrů a mohly by zasáhnout Izrael. Právě jejich testy se čekají v pondělí.

Západ, který je znepokojen íránským balistickým programem, rovněž Teherán obviňuje, že chce vyrobit jaderné zbraně pod pláštíkem civilní obrany, což Teherán popírá.

Západ vyzval Írán, aby důkladně osvětlil své jaderné aktivity právě na ženevské schůzce pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN – USA, Británií, Francií, Čínou a Ruskem – a rovněž Německem. Jinak mu hrozí nové sankce.

Izrael a Spojené státy nevyloučily vojenský zásah v případě, že by podle nich Írán představoval jaderné nebezpečí.

Název střely Dosah v km

Šaháb 3b 2500
Sadždžíl 1 a 2 2000
Šaháb 3a 1800
Šaháb 3 1300
Šaháb 2 500
Zalzal až 400
Fatíh 170
Tundar 150

/podle zdrojů: GlobalSecurity.org, AFP, Jane's, Arms Control Association/