Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif zkritizoval na svém twitterovém účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho snahu upevnit obchod se zbraněmi a další obchody se Saúdskou Arábií v hodnotě stovek miliard dolarů. Rijád je úhlavním sokem Teheránu na Středním Východě.

"Írán - osvěžený ze skutečných voleb - byl napaden @POTUS (oficiální twitterový účet Donalda Trumpa, poz. red.) v této baště demokracie a umírněnosti. Zahraniční politika, nebo jednoduše dojení 480 miliard dolarů z KSA (ze saúdskoarabského království, pozn. red.)?" napsal Zarif na svůj Twitter s odkazem na to, že v íránských prezidentských volbách obhájil minulý týden svůj mandát současný prozápadní prezident Hasan Rúhání.

Zarifova kritika přišla jen pár hodin po Trumpově projevu v rámci jeho oficiální návštěvy Saúdské Arábie, v němž americký prezident vyzval arabské a islámské vůdce ke sjednocení za účelem porážky islámských extrémistů. Právě Írán Trump označil za hlavního sponzora militantních skupin, což znamená pro íránského prezidenta tvrdou ránu těsně po znovuzvolení.

Írán a Saúdská Arábie se již dlouho vzájemně obviňují z podpory ozbrojeneckých skupin jednotlivých konkurenčních sekt islámu, které rozdmýchávají konflikty po celém Středním Východě.

Ve svém prvním projevu v zahraničí se Trump pokusil zlepšit svůj vztah k muslimskému světu a zaměřil se na snahu omezit íránský vliv v tomto regionu. „Po celá desetiletí Írán přilévá olej do ohně sektářského konfliktu a teroru," řekl Trump. Saúdský král Salman popsal Írán v souladu s Trumpovými slovy jako společného nepřítele USA i Saúdské Arábie a označil ho za zdroj terorismu, jemuž musí obě země čelit společně.