„Pouyan Choshhal, který byl stíhán kvůli urážkám vůči imámovi Husajnovi a (jiným) imámům, byl zatčen včera v noci, když se pokoušel opustit zemi,“ napsala agentura Mizan.

Podle oficiální šíítské tradice, byl Husajn ibn Alí, vnuk proroka Mohameda, zabít s celou rodinou 10. října 680 v bitvě u Karbalá v dnešním Iráku, když odmítl právo chalífy Jazída I. Na vládnutí. Jeho smrt připomíná každoroční svátek Ašúra, který je jedním z nejsvatějších dní šíitského islámu.

Popřel Husajnovo mučednictví

Choshhal, který pracoval pro reformní deník Ebtekar napsal v článku z 21. října o smrti imáma Husajna, že „skonal“ místo oficiálně akceptovaného „mučednictví“. Agentura Mizan uvedla, že to vyvolalo „značné rozhořčení a kritiku“.

Podle justice jeho vyšetřování ukázalo, že Choshhal již předtím opakovaně urážel imámy prostřednictvím sociálních médiích. Na případ pak měly úřady upozornit „zprávy lidu“.

Choshhalův osobní účet Twitteru byl od té doby smazán. Editor listu Ebtekar, Reza Dehaki, se omluvil všem, kteří byli uraženi, a agentuře Mizam řekl, že článek byl upraven a deník omezil své vazby z jeho autorem.

V srpnu byl odsouzen jiný novinář Mir Mohammad-Hossein Mir-Esmail za to, že „urazil imáma Rezu, jednu ze dvanácti ctěných osobností šíitského islámu. Byl zatčen, když se pokoušel opustit zemi v dubnu 2017.