Podle šéfa parlamentního výboru pro náboženské záležitosti by měla vláda Íránkám, které nenosí na hlavě šátky anebo nosí šátky uvázané jen volně, odebrat cestovní pasy. Píše o tom íránská tisková agentura Fars.

Šéf parlamentního výboru Mohammad Taghí Rahbár je zastáncem tvrdé linie a po vládě chce, aby přijala přísnější opatření vůči ženám, které chodí na veřejnosti s odhalenými vlasy. „Vláda přihlíží, jak se pravidla zahalování nedodržují, a sama policie nedokáže tomuto problému čelit,“ řekl Rahbár.

Podle něj je situace „horší než za vlády reformistů“, to jest za vlády prezidenta Mohammada Chátamího. Chátamí, který vládl v letech 1997 až 2005, byl známý jako příznivce společenských reforem a pravidla oblékání se v době jeho prezidentování značně uvolnila.

Poslancům se údajně příliš vysoká tolerance k málo zahaleným ženám nelíbí – 236 z 290 zas­tupitelů proto podepsalo dopis, v němž vládu žádá o větší nekompromisnost. Rahbár dokonce prosazuje, aby trestem pro ženy bez šátku bylo odebrání cestovního pasu.

Od roku 2005, kdy do prezidentského úřadu nastoupil současný prezident Mahmúd Ahmadínežád, je íránská policie k ženám, které nedodržují striktní náboženská pravidla oblékání, poměrně nesmlouvavá. Zvláštní hlídky například na ulici kontrolují, zda ženám zpod šátku nevykukují vlasy. Kromě pokyrytí hlavy se vyžaduje i volný oděv, který zakrývá křivky těla. Za nedodržování pravidel mohou ženy dostat vysokou pokutu.