Třiašedesátiletý Raísí, zastánce tvrdé linie, který byl dlouho považován za potenciálního nástupce Chameneího, zahynul při havárii vrtulníku v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic. Záběry státní televize naznačovaly, že stroj narazil do horského vrcholu, ačkoli oficiální informace o příčině nehody nebyly k dispozici. Státní tisková agentura IRNA uvedla, že Raísí letěl ve vrtulníku Bell 212 americké výroby.

Záchranné týmy bojovaly celou noc s nepřízní počasí a obtížným terénem, aby se v časných ranních hodinách dostaly k troskám. Následně oznámily, že na místě nejsou patrné známky života. O úmrtí Raísího a Amírabdolláhjána zprvu informovala místní média, později to potvrdila také íránská státní televize.

Ebrahím Raísí zahynul při letecké havárii
Kdo byl íránský prezident Raisí: Řezník z Teheránu, který měl blízko k Putinovi

Záchranáři ráno vyzvedli ostatky Raísího a dalších osmi cestujících, uvedl šéf íránského Červeného půlměsíce Pír Hosejn Kolívand, a oznámil ukončení pátracích operací. Dodal, že těla jsou převážena do města Tabríz, které je správním střediskem íránské provincie Východní Ázerbájdžán. Podle televize Al-Džazíra stále není jasné, kde bude Raísí pohřben.

Prezident Raísí se v neděli letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, napsala agentura AP. Podle íránských státních médií vrtulník havaroval v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, odkud byl hlášen silný déšť, mlha a vítr. Podle íránského státního tisku bylo na jeho palubě celkem devět lidí, včetně 60letého Amírabdolláhjána, dalších představitelů, mimo jiné guvernéra Východního Ázerbájdžánu, a příslušníků ochranky.

Třiašedesátiletý Raísí byl zvolen prezidentem v roce 2021 a od svého nástupu do funkce nařídil zpřísnění mravnostních zákonů, dohlížel na krvavé potlačení protivládních protestů a tvrdě se prosazoval v jaderných rozhovorech se světovými mocnostmi.

Záchranáři našli na severu Íránu havarovaný vrtulník, ve kterém cestoval íránský prezident Ebrahím Raísí. Stroj zcela shořel
Záchranáři našli havarovaný vrtulník s íránským prezidentem. Posádka zemřela

Chameneí, který má v rukou konečnou moc s rozhodujícím vlivem na zahraniční politiku a íránský jaderný program, se již dříve snažil Íránce uklidnit a prohlásil, že nedojde k žádnému narušení státních záležitostí. Podle íránské ústavy by měl Raísího nahradit viceprezident, kterým je Mohammad Mochbar, načež by se za 50 dní konaly nové prezidentské volby. Vláda v Teheránu podle agentury AFP uvedla, že Raísího smrt „nezpůsobí sebemenší narušení“ správy Íránu.

Havárie se odehrála v době, kdy Blízkým východem zmítá válka mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, během níž Raísí pod vedením Chameneího minulý měsíc zahájil bezprecedentní útok z vlastního území na Izrael pomocí dronů a raket. Za Raísího vlády Írán obohatil uran více než kdykoli předtím na úroveň vhodnou pro výrobu jaderných zbraní, což dále vystupňovalo napětí se Západem, neboť Teherán rovněž dodával bezpilotní letouny Rusku pro jeho válku na Ukrajině a ozbrojeným skupinám v celém blízkovýchodním regionu.

Výkonem prezidentské funkce byl pověřen viceprezident Mochbar

Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mochbara. Chameneí rovněž po smrti politiků vyjádřil soustrast a vyhlásil pět dní státního smutku.

Chameneí, který má v íránských státních záležitostech poslední slovo, oznámil, že Mochbar bude nově stát v čele výkonné moci a má maximálně 50 dní na uspořádání prezidentských voleb, uvedla íránská státní agentura IRNA.

Významnou událostí ve vývoji situace v Íránu byla 13. ledna 1979 statisícová manifestace před teheránskou univerzitou, kde bylo přečteno poselství ajatolláha Chomejního.
Konec jedné éry. První poprava Žida v Íránu po revoluci vyvolala masový úprk

Krátce před tím se k mimořádnému jednání sešli představitelé íránské zákonodárné, soudní a výkonné moci, a to společně s Mochbarem, který již zastupoval moc výkonnou.

Íránský duchovní vůdce Chameneí vyjádřil soustrast po smrti prezidenta

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyjádřil soustrast po smrti íránského prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhján. Uvedla to agentura Reuters.

Chameneí podle ní v kondolenci uvedl, že prezident a jeho delegace zemřeli „mučednickou“ smrtí.

Blízký východ i asijské státy vyjadřují podporu Íráncům po úmrtí Raísího

Řada blízkovýchodních zemí i asijských států vyjádřila podporu Íránu po úmrtí prezidenta Raísího. Indický premiér Naréndra Módí prohlásil, že je hluboce zarmoucen a šokován. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí v kondolenci vyjádřili smutek nad úmrtím Raísího. Pákistán v reakci na nehodu vyhlásil den státního smutku, Libanon oznámil, že bude smutek držet tři dny.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a íránskému lidu,“ uvedl Módí na sociální síti X a dodal, že Indie „stojí v této smutné chvíli při Íránu“. Katarský emír Tamim bin Hamad Sání či ruské velvyslanectví v Teheránu rovněž vyjádřili soustrast Íránu.

Turecko „sdílí bolest přátelského a bratrského íránského lidu. Zpráva z Íránu nás bohužel hluboce zarmoutila,“ prohlásil turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. Smutek nad úmrtím také vyjádřil Erdogan. „Od prvního okamžiku, kdy jsme se o nehodě dozvěděli, jsme v kontaktu s íránskými úřady a mobilizovali jsme všechny prostředky, abychom pomohli. Příslušné instituce udělaly vše, co bylo v jejich silách, ale bohužel jsme se nedočkali dobrých zpráv,“ dodal Fidan.

Sísí vyjádřil lítost nad smrtí Raísího a dalších představitelů při havárii vrtulníku. V prohlášení také zdůraznil solidaritu své země s „vedením a lidem Íránu v souvislosti s touto velkou ztrátou“.

Íránská demonstrantka si stříhá vlasy na demonstraci kvůli smrti Mahsy Amíníové v jihokorejském Soulu. Ilustrační snímek
Írán zpřísnil pravidla hidžábu. Policisté ženy při zatýkání i sexuálně napadají

Syrský prezident Bašár Asad vyjádřil soustrast a solidaritu s Teheránem, který ho podporuje od začátku občanské války v jeho zemi. „Spolupracovali jsme se zesnulým prezidentem na tom, aby strategické vztahy mezi Sýrií a Íránem zůstaly vždy prosperující,“ dodal.

Irácký premiér Muhammad Súdání uvedl, že Irák vyjadřuje v této tragické chvíli podporu íránskému lidu i představitelům země.

Pákistán drží den státního smutku a vlajky tam budou vlát na půl žerdi na znamení úcty k Raísímu a jeho společníkům, kteří zahynuli při havárii vrtulníku, oznámil pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. Na sociální síti X také vyjádřil jménem celého Pákistánu nejhlubší soustrast „bratrskému Íránu“. „Velký íránský národ překoná tuto tragédii s obvyklou odvahou,“ uvedl Šaríf.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

„Jejich role při posilování oboustranně přínosné rusko-íránské spolupráce je nedocenitelná,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS. Vyjádřil upřímnou soustrast rodinám a přátelům i „celému spřátelenému íránskému národu“.

Putin napsal, že „Raísí byl vynikající politik, který celý svůj život zasvětil službě vlasti“ a silně se snažil o to, aby se vztahy Ruska a Íránu dostaly „na novou úroveň strategického partnerství“.

Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami.
Staří spojenci a nové zbraně. Írán zůstává blízkovýchodní hrozbou

Írán a Rusko spojují mimo jiné napjaté vztahy se Spojenými státy. Teherán podle západních rozvědek předal Rusku dodávky bezpilotních prostředků, které pak ruská armáda denně používá k útokům proti ukrajinskému území.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dosáhla vojenská spolupráce mezi Moskvou a Teheránem nebývalé úrovně a Rusko je pro Írán, zasažený mezinárodními sankcemi kvůli jadernému programu, také důležitým obchodním partnerem.

Kondoloval i čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes vyjádřil soustrast Íránu v souvislosti se smrtí prezidenta Ebráhíma Raísího. Smrt Raísího označil za velkou ztrátu pro íránský lid, informovalo podle agentury AFP čínské ministerstvo zahraničí.

„Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že (Raísího) tragická smrt je velkou ztrátou pro íránský lid a že čínský lid ztratil dobrého přítele,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Šéf Evropské rady Michel vyjádřil jménem EU lítost nad úmrtím Raísího

Předseda Evropské rady Charles Michel jménem Evropské unie vyjádřil soustrast nad smrtí íránského prezidenta Ebrahíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána.

„EU vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí prezidenta Raísího a ministra Amírabdolláhjána, jakož i dalších členů delegace a posádky při nehodě vrtulníku. Naše myšlenky míří k jejich rodinám,“ napsal Michel na síti X.

EU kritizuje Írán za porušování lidských práv, dodávání zbraní Rusku i za jeho podporu húsíjských rebelů v Jemenu. Unijní diplomacie již na íránské představitele uvalila řadu sankcí.