Rúhání se k ostře sledovanému mikrofonu dostal den po Trumpovi. Proslov svého předřečníka označil za ignorantský, absurdní a plný nenávistné rétoriky. "Bylo by velkou škodou, kdyby měla být tato dohoda zničena darebáckými nováčky ve světové politice," uvedl Rúhání před mezinárodním plénem.

Podle něj je naopak dohoda podepsaná ve Vídni novým modelem mezinárodních vztahů, který otevírá dveře zapojení a spolupráci. Slíbil, že Teherán její ustanovení bezezbytku dodrží. "Nikomu nikdy nevyhrožujeme, ale netolerujeme výhružky druhých," uvedl íránský prezident k možnosti, že Spojené státy smlouvu poruší.

Trump dnes novinářům bez dalších podrobností řekl, že se už rozhodl, jak se jeho administrativa k dohodě s Íránem postaví. Na její případné stažení má americký Kongres čas do 15. října. USA by poté teoreticky mohly vůči bývalé Persii obnovit sankce.

Ostatní signatáři dohody – Velká Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína – mezitím potvrdily, že považují své závazky z dohody vyplývající za stále platné. "Opakovaně na Američany naléháme, aby ji neroztrhali," uvedl pro deník Guardian britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Nerespektování dohody by podle svých slov považoval za vážnou chybu i francouzský prezident Emmanuel Macron. Otevřeně se proti Trumpově proslovu postavila také německá kancléřka Angela Merkelová. "Jsem proti takovýmto výhružkám," řekla Merkelová pro stanici Deutsche Welle. Za "absolutně nepatřičné" považuje rovněž jakékoli vojenské řešení v Severní Koreji.