Když ji zvedli, měla na hlavě krev. Sedmiletá beduínská holčička Amina, kterou o víkendu vážně zranil úlomek íránského projektilu, jenž proletěl střechou jejího domu, bojuje v nemocnici o život. Situace rodiny žijící na okraji společnosti ve vesnici Alfurah v Negevské poušti podle otce Mohameda al Hasuniho navíc nevypadá do budoucna dobře.

Muže zasaženého nešťastnou událostí vyzpovídal španělský deník El País. Projektil proletěl skrze kovovou střechu jeho domu v den, kdy Írán na Izrael poslal více než 300 dronů a raket. Zasáhl spící dívku, kterou poté jeden z Mohamedových synů odvezl do zdravotnického střediska. Portál France24 dodal, že v nemocnici Soroka ve městě Beerševa byla s vážným zraněním hlavy umístěna na jednotku intenzivní péče.

Co se ví o íránském útoku na Izrael? Čtěte v textu: 

Útok Íránu na Izrael vyvolal v Teheránu nadšené reakce
Vše o útoku Íránu na Izrael: Proč začal, jaká bude reakce Jeruzaléma a spojenců

V den útoku, jenž podle svědků trval dvacet minut až půl hodiny, slyšela rodina z blízkého města Arad varování před náletem. „Viděli jsme oheň na obloze a pak něco spadlo na dům. Všechny děti zpanikařily, nevěděly, kam se schovat, tak běžely do křoví,“ popsal Mohamedův bratranec Salah.

Na podlaze, kde ležela Amina, zůstaly kovové zbytky projektilu. Rodina neví, jestli patřily k raketě odpálené Íránem, nebo protiletadlové izraelské baterii.

Jak žijí beduíni v Negevské poušti:

Zdroj: Youtube

Rodina žije v beduínské vesnici na jihovýchodě Izraele. Tamní osady považuje Izrael za nelegální, jejich obyvatelé navíc nemají nárok na lepší bydlení ani infrastrukturu. Izraelské úřady jim v případě útoků neposkytují přístřeší ani poplašné systémy.

Ač má většina Izraelců přístup k protiatomovým krytům, mnohé beduínské komunity si je stavět nemohou. Pravděpodobnost smrti beduínů v tamní oblasti při raketových útocích je tak 2 200krát vyšší než u ostatních obyvatel.

Úřady chtějí demolice, beduíni ochranu 

K obavám o zdraví dívky se podle Mohameda přidává strach o bydlení. Úřady nařídily demolici plotu kolem jeho domu, a pokud se toho neujme sám, zbourají i jeho poškozený dům. Buldozery přitom srovnaly se zemí už několik budov v okolí. Příkladem je stavba Halila Gaboy, který musí izraelským úřadům za zbourání budovy zaplatit, protože ji odmítl srovnat se zemí sám.

Jak může Izrael odpovědět na útok? Možností má několik:

Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami
Jak Izrael odpoví na íránské útoky? Má letadla, drony, rakety i špiony a viry

Obyvatelé osad chtějí po úřadech větší ochranu, požadují hlavně pro děti a ženy více přístřešků. V 36 osadách bydlí asi 150 tisíc lidí, kteří se schovávají ve špatně postavených domech nebo autech. Salah přiblížil, že nemají žádný úkryt, kam by se mohli uchýlit. Podle něj by se v lépe postaveném domě dívka nezranila.

S beduíny je v oblasti podle člena politické skupiny RCUV Nati Yeffeta zacházeno jako se členy druhé kategorie. Místní média je náležitě neinformují o tom, co se děje. Beduíni si navíc stěžují, že se o ně stát nezajímá a požadují svá práva.

Předseda regionální beduínské rady Džabbar Abú Kaf řekl, že jsou oběti a nikdo je nebere v potaz. Izrael chce naopak podle organizace velkou část tradičního života beduínů zničit. „Jedná se o těžební oblast, kterou považují za strategickou a chtějí ji využívat,“ uvedl Yeffet.

Írán v sobotu pozdě večer vypustil na Izrael více než 300 bezpilotních letounů, raket a střel. S pomocí spojenců většinu z nich izraelské síly zničily. Útok byl reakcí na napadení íránského konzulátu v syrském Damašku z 1. dubna, při němž zahynulo sedm lidí. Írán z něho obviňuje právě Izrael.

Teherán po útoku vyzval židovský stát k tomu, ať se neuchyluje k odvetě, po které by mohl přijít ještě větší útok.