Radikálové obsadili i další britský diplomatický komplex, oba areály ale v nočních hodinách nakonec vyklidili. Íránské ministerstvo zahraničí nad incidentem vyjádřilo lítost, útoky odsoudila Evropská unie, Spojené státy a další země.

Íránské ministerstvo zahraničí vyslovilo „politování nad nepřijatelným chováním malého počtu demonstrantů navzdory úsilí policie“. Zároveň dalo najevo, že „vyzvalo úřady, aby okamžitě přijalo potřebná opatření“ k ukončení okupace velvyslanectví.

Při prvním útoku na areál velvyslanectví studenti z islamistických milicí basídž strhli a spálili britskou vlajku, rozbíjeli okna a vyházeli z nich dokumenty i různé vybavení. Protest byl reakcí na britské protiíránské sankce, kvůli nimž Írán o víkendu omezil diplomatické vztahy s Londýnem.

V objektu se jim podařilo zůstat asi hodinu, teprve pak je odtamtud vytlačily zásahové jednotky.

O něco později asi 200 studentů z basídž proniklo také do druhého britského diplomatického komplexu na severu Teheránu. V kancelářích této bývalé diplomatické rezidence studenti „zabavili důvěrné a špionážní dokumenty“, napsala IRNA bez dalšího upřesnění.

Mezi demonstranty byli podle tiskových agentur hlavně radikální studenti. Státní televize IRIB informovala, že do objektu hodili zápalnou bombu a jedna z menších budov začala hořet.

Agentura AFP napsala, že policisté jejich počínání nijak nebránili. Íránská agentura FARS ale tvrdí, že se policisté pokoušeli dav z velvyslanectví vytlačit.

Lidé provolávali „smrt Anglii“, jeden z nich mával portrétem britské panovnice Alžběty II. vyneseným z budovy. Podle polooficiální íránské agentury Mehr studenti na budovu vyvěsili íránskou vlajku. Podle AFP lidé požadovali uzavření ambasády a vyhoštění velvyslance.

Použili slzný plyn

Velitel teheránské policie generál Husajn Sadžadí-Níja osobně před budovou vyzval demonstranty, aby se rozešli. Podle agentury FARS policie při vyklízení ambasády použila slzný plyn a tvrdě napadla demonstranty uvnitř areálu. „Několik studentů a policistů bylo při střetech zraněno,“ sdělila FARS.

Podle záběrů íránské televizní stanice v podvečer ale demonstranti znovu pronikli do areálu zastupitelství a podle některých svědectví i do kanceláří, kde pálili dokumentaci. V nočních hodinách pak na ultimativní výzvu policie budovu opustili.

Britská vláda již povolala k rozhovoru íránského chargé d'affaires v Londýně a vyzvala íránské vedení k okamžitému zásahu, převzetí kontroly nad situací a ochraně britského personálu, jak ho k tomu zavazují mezinárodní konvence.

Británie společně s USA a Kanadou přijaly minulé pondělí sérii nových hospodářských a finančních sankcí proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

Íránský parlament v neděli přijal zákon, jímž omezil diplomatické a ekonomické vztahy s Británií. Počítá se mimo jiné se stažením velvyslanců obou zemí a se snížením zastoupení na úroveň chargé d´affaires. Dále Londýn zakázal britským finančním institucím obchodovat s íránskými partnery, a to i s centrální bankou.

Diplomatické vztahy s Američany neudržuje Írán už přes 30 let a vztahy s Kanadou jsou omezeny na minimum.

Ve čtvrtek mají o nových sankcích proti Íránu rozhodovat také ministři zahraničí Evropské unie.

Zpřísnění sankcí je reakcí na novou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Došla v ní k závěru, že Írán pravděpodobně nezastavil jaderný vojenský program a stále usiluje o výrobu jaderné zbraně.

Úterní demonstrace v Teheránu byla předem ohlášena. Na úterý totiž připadá 1. výročí smrti jaderného vědce Madžída Šahríarího, který zemřel při atentátu. Írán jeho smrt připsal Izraeli.

Útok íránských studentů již kategoricky odsoudila Evropská unie jako „naprosto nepřijatelný vpád“, proti vpádu protestovalo i Rusko. Bílý dům v reakci zdůraznil, že „Írán je zodpovědný za ochranu diplomatických misí“. Shodně pak Teherán vyzvaly, aby plnil své mezinárodní závazky chránit diplomaty i zastupitelské ú­řady.