Trump na úvod svého projevu pochválil vlastní vládu. "Jsme silnější, bezpečnější, bohatší", řekl Donald Trump na Valném shromáždění OSN, s tím že jeho administrativa udělala za dva roky více práce, než za vlády kteréhokoliv předchozího prezidenta. To vyvolalo v sále smích. „Takovou reakci jsem nečekal, ale to je v pořádku,“ řekl poté.

Odpůrce globální vlády

Zdůraznil, že je odpůrcem globální vlády a zastáncem národních států jako základní jednotky mezinárodních vztahů. „Spojené státy vám nebudou říkat, jak máte žít, pracovat nebo vyznávat boha. Žádáme vás jen, abyste respektovali naši suverenitu,“ prohlásil.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
Boj o zachování dohody s Íránem. Země se dohodly na obcházení sankcí

Hovořil také o pokroku v jaderném odzbrojení Severní Koreje. "Rakety už nelétají všemi směry, ustaly i jaderné testy, přičemž některé vojenské základny se už rozebírají,“ prohlásil Trump a poděkoval Kim Čong-unovi za jeho odvahu. Zároveň připomně, že KLDR musí podniknout ještě řadu kroků, přičemž sankce vůči režimu stále platí, zdůraznil. Při této příležitosti také Trump ocenil podporu Jižní Koreje, Japonska a Číny.

Téma číslo jedna: Írán

Aktuálním tématem zasedání je však především jaderná dohoda s Íránem, od které odstoupily Spojené státy. Prezident Donald Trump se během svého projevu ostře pustil do íránského režimu. „Jakékoliv řešení humanitární krize v Sýrii musí také obsahovat plán, jak se vypořádat s brutálním režimem, který ho živí a financuje, zkorumpované diktatury v Íránu.

Donald Trump se v New Yorku sešel s Emmanuelem Macronem
Schůzka Trumpa s Macronem v New Yorku. Probrali obchod i íránskou hrozbu

"Íránští lídři zasévají chaos, smrt a zkázu. Nerespektují své sousedy ani hranice ani suverénní práva národů," řekl Trump, který zároveň vyzval všechny státy aby netrvaly na "hrozné jaderné dohodě z roku 2015", ale aby se připojily k izolaci íránského režimu.

Podle něj vůdci blízkovýchodní teokracie, kterou nazval "zkorumpovanou diktaturou", zbídačují i vlastní národ. Evropská unie, Rusko a Čína zatím dohodu s Íránem dodržují a chtějí vytvořit zvláštní mechanismus, který jim nadále umožní s Teheránem obchodovat včetně nákupu ropy a zemního plynu.

Během svého projevu šéf Bílého domu také poukázal na nutnost oživení mírového řešení syrské krize pod kontrolou OSN a zároveň slíbil zareagovat, kdyby Damašek použil chemické zbraně. „Naléháme na obnovení procesu urovnání syrské krize, můžete si být ale jisti, že pokud Asadův režim použije chemické zbraně, Spojené státy odpoví,“ prohlásil.

Varování pro Německo

Americký prezident rovněž kritizoval vybudování plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltického moře. Podle Trumpa učiní výstavba nového podmořského plynovodu Německo zcela závislým na ruské energii. 

Nový plynovod i již existující trasu Nord Stream 1 kritizují i některé další východoevropské státy, jako jsou Polsko či Ukrajina. Ty totiž přijdou o část poplatků za tranzit ruského plynu do střední a západní Evropy.

Zástupce velitele revoluční gardy Hosejn Salámí
Írán varuje Spojené státy a Izrael. Za útok na přehlídku hrozí odvetou