Podle nového průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil irský deník The Irish Times, bude pro přijetí smlouvy hlasovat 39 procent voličů a 30 procent jich bude proti.

Zhruba třetina oslovených respondentů uvedla, že ještě nejsou rozhodnutí. Pokud by se do výsledného skóre nezapočítávaly odpovědi lidí, kteří se nerozhodli nebo k referendu jít nechtějí, podporuje pakt bezmála 57 procent lidí.

Irsko je jedinou ze signatářských zemí, která ratifikaci smlouvy podmínila souhlasem obyvatel. Referendum se uskuteční 31. května. I v případě, že by Irové smlouvu v referendu odmítli, začne pakt platit, a to ve chvíli, kdy ho ratifikuje nejméně 12 zemí.

Pokud jde o odmítnutí evropských smluv v referendech, má Irsko dlouhou historii. V roce 2001 zamítlo smlouvu z Nice a v roce 2008 lisabonskou smlouvu. V obou případech irská rozhodnutí blokovala celou unii a až opakovaná referenda smlouvy schválila. Nyní by irské „ne" tak dalekosáhlé důsledky nemělo, mohlo by ale zemi odříznout od další finanční pomoci EU. Tu přitom Dublin podle shodného mínění médií a analytiků bude potřebovat, až příští rok vyprší nynější pomoc ve výši 85 miliard eur (2,14 bilionu korun).