Převážně katolické Irsko je spolu s Maltou jedinou zemí EU, kde je umělé přerušení těhotenství ilegální. Je také ožehavým politickým tématem.

Koncem října v nemocnici v irském Galway zemřela jednatřicetiletá Indka žijící v Irsku Savita Halappanavarová na otravu krve poté, co lékaři odmítli provést potrat jejího umírajícího plodu. Podle jejího manžela to zdůvodnili tím, že Irsko je katolická země.

Případ celou zemi šokoval a vyvolal řadu protestů odpůrců i stoupenců potratů. Přiměl také jednat irskou vládu.

V Irsku de facto platí zákaz potratů přesto, že nejvyšší soud v roce 1992 rozhodl, že potrat je legální v případě skutečného a velkého ohrožení života matky. Nicméně irští poslanci se od té doby ožehavému problému vyhýbali a nepřijali zákony potřebné k tomu, aby toto rozhodnutí mohlo být uplatňováno v praxi. Lékaři tak přesně nevědí, za jakých okolností mohou potrat provést.

„Nový zákon by měl vnést jasno a jistotu do rozhodování o tom, kdy je ukončení těhotenství povolené, tedy, kdy existuje skutečné a velké riziko pro život, nikoli zdraví, ženy," uvedlo úterní prohlášení irské vlády. Znění zákona bude vypracováno příští rok.

Referendum v roce 1983 potvrdilo stejné právo na život matce i nenarozenému dítěti. V roce 1992 další hlasování rozhodlo, že ženy mají právo jet kvůli potratu do zahraničí.