Ophelia je šestým největším hurikánem, který se během posledních měsíců vytvořil v Atlantiku. Na jihozápadní pobřeží Irska by měl udeřit dnes odpoledne kolem páté tamního času. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na irskou meteorologickou službu. Ta označila blížící se hurikán za bouři, která "nemá obdoby". 

Meteorologové varují, že vítr by mohl v nárazech přesáhnout rychlost až 130 kilometrů v hodině. Irská vláda také upozornila na možnost lokálních záplav pobřeží a na pravděpodobné narušení dopravních a energetických sítí. 

"Jde o mimořádnou povětrnostní událost, nevycházejte do této bouře," uvedl šéf irské národní koordinační skupiny pro mimořádné situace Sean Hogan.

Na otázku, zda je pravda, že půjde o nejhorší bouři za posledního půl století, Hogan odpověděl, že "srovnatelným povětrnostním jevem" byl v Irsku hurikán Debbie, který zde v roce 1961 zabil dvanáct lidí. "Ophelia má potenciál být životu nebezpečnou," prohlásil Hogan.

S Debbie srovnal Ophelii také klimatolog John Sweeney. Hurikán z roku 1961 podle něj výrazně poznamenal část západního irského pobřeží a tyto změny jsou viditelné dodnes. Také Ophelia má podle jeho slov sílu k tomu, aby některé části pobřeží nevratně změnila.

Bouře zasáhne zřejmě i golfové hřiště na západním pobřeží Irska, které patří americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten plánoval vybudovat zde pobřežní valy, které by hřiště chránily před erozí. 

Příslušníci irských ozbrojených sil byli vysláni do Tralee na jihozápadním pobřeží, aby zde vybudovali pobřežní ochranný val z pytlů plněných pískem.

Britská meteorologická služba vydala prohlášení, že povětrnostní situace může ovlivnit silniční, železniční, leteckou a lodní dopravu. Britská média porovnávají hurikán Ophelia s takzvanou Velkou bouří z roku 1987, při níž některé oblasti Británie čelily větrům o síle hurikánu. Bouře se vrací téměř na den po třiceti letech.