Sedmasedmdesátiletý Higgins v jednokolové volbě jasně porazil své vyzyvatele – trojici podnikatelů a dvě političky. Nejsilnějším protivníkem mu přitom byl Peter Casey, kterému předvolební průzkumy přisuzovaly pouze dvě procenta hlasů.

Podle agentury Reuters mu ale přízeň voličů získala hlasitá kampaň namířená proti etniku takzvaných irských kočovníků, kteří se podle něj jako neplatiči daní přiživují na zbytku společnosti. Casey tak nakonec získal 23 procent hlasů.

Higgins je za posledních padesát let vůbec prvním irským prezidentem, který usiloval o znovuzvolení. Funkční období irského prezidenta je stanoveno na sedm let a může být jednou obnoveno. Ačkoli je prezident oficiálně označován za „prvního občana země“, má značně omezenou moc a zůstává stranou každodenního politického života.

Referendum o rouhačství

Irové rovněž v pátek odpovídali v referendu na otázku, zda má být z irské ústavy, která vznikla v roce 1937, vypuštěno slovo „rouhačské“. Podle prvních výsledků se přibližně dvě třetiny voličů vyslovily pro to, aby byla tato pasáž vyškrtnuta.  

Irská ústava, jež vznikala v době, kdy měla katolická církev velký vliv na politiku, totiž stále obsahuje článek o rouhačství. „Zveřejňování nebo vyslovování rouhačských, buřičských nebo sprostých věcí je trestným činem a bude se trestat podle zákona,“ píše se v textu dokumentu.

Podle zákona o pomluvě z roku 2009 mohou být nábožensky urážlivé výroky trestány pokutou až do výše 25 tisíc eur (asi 630 tisíc korun). Zákon ale není vynucován a poslední známý případ soudně stíhaného rouhačství pochází z roku 1855, připomíná BBC.

Irský progresivní obrat

Na první stránky irských médií se přesto rouhačství dostalo před třemi lety a to poté, co se britský herec Stephen Fry nechal slyšet, že nemíní respektovat někoho, kdo stvořil svět plný bolesti a utrpení. „Rakovina u dětí? Pokud Bůh opravdu stvořil svět, pak je maniak, naprostý maniak a sobec,“ prohlásil Fry během svého vystoupení v irské televizi RTE.

O několik dní později přišel na policejní stanici neznámý Ir, který tvrdil, že se herec dopustil zločinu. Irská policie ale od vyšetřování upustila, protože shledala, že výroky „nepobouřily dostatečně velký počet lidí“.

Referendum představuje další krok v irském „progresivním obratu“. Irsko bylo díky silnému vlivu církve dlouho vnímáno jako jedna z nejvíce konzervativních zemí Evropy, v posledních letech se ale situace mění. Již v roce 2015 si Irové v referendu odhlasovali legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, letos pak jasně schválili zrušení zákazů potratů.