Úřady na začátku listopadu registrovaly 679 islamistů v kategorii takzvaných strůjců nebezpečí, v němčině Gefährder. Ještě loni v červenci jich bylo 774. V oblasti politicky motivované kriminality je podle německého právního řádu za strůjce nebezpečí označován ten, kdo je schopen spáchat závažné násilné činy až terorismus.

Facebook. Ilustrační foto
Facebook má problém. Na internetu se objevila databáze s údaji uživatelů

Armin Schuster, který je šéfem poslanců CDU/CSU v bezpečnostním výboru Spolkového sněmu, agentuře DPA sdělil, že "určitý vliv" na pokles počtu registrovaných nebezpečných islamistů vykazují opatření, která Německo přijalo po teroristickém útoku na náměstí Breitscheidplatz před třemi lety.

Odmítnutý žadatel o azyl z Tuniska Anis Amri tam 19. prosince 2016 najel ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu a 12 jich zabil, mezi nimi i jednu Češku.

Policie se zaměřuje i na radikální jednotlivce

Policie dnes podle Schustera častěji než dříve zve potenciální strůjce nebezpečí na pohovory a dává jim najevo, že jejich činnost nezůstává nepovšimnuta. Rovněž prohlídky a zatýkání se teď provádějí v ranějších stádiích vyšetřování než dříve. Úřady se nadto nezaměřují už jenom na skupiny a sítě islamistů, ale i na radikální jednotlivce, kteří by mohli samostatně spáchat teroristický útok.

Jugoslávská letuška Vesna Vulovičová zázračně přežila pád letounu.
Zázraky, které udivily svět: létající muž, zmrtvýchvstání i přežití volného pádu

V několika spolkových zemích vznikly specializované jednotky, které intenzivně pracují na vyhošťování radikálů. V současnosti podle Schustera pokračuje na 1000 vyšetřování týkajících se islamismu. Z nich 890 vedou jednotlivé země, 150 má v gesci Spolkový kriminální úřad (BKA).