Proti Islámskému státu stojí koalice opozičních skupin, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF). Povstalce v bojích o Manbidž podporuje mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Podle mluvčího SDF se jim nyní podařilo zaujmout pozice na předměstích Manbidže a snaží se odvracet útoky islamistů. "Jsme u čtyř bran do města. V celém městě jsou nastražené výbušniny. Po dvaceti dnech nám zbývá ještě vtrhnout do něj," řekl mluvčí s tím, že asi 2000 místním obyvatelům se z Manbidže podařilo uprchnout.

Tvrdé boje probíhají i u severosyrského města Tabka, které se snaží z rukou islamistů získat syrské vládní jednotky. Radikálové se ale brání a jen během dneška při bojích zahynulo jihozápadně od města nejméně 14 islamistů a šest příslušníků vládních sil. "IS do Tabky poslal z Rakky 300 bojovníků, aby pomáhali bránit město," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Tabka, kterou IS obsadil v roce 2014, leží zhruba 50 kilometrů západně od města Rakka, které je v současnosti hlavním městem islamistů v Sýrii. Tabka, která leží na březích Eufratu, platí za důležitý dopravní uzel. Její dobytí by umožnilo odříznout islamisty od jedné ze zásobovacích tras.