Až 200 tisíc lidí stále žije ve Starém městě a dalších třech obvodech Mosulu, které dosud ovládá Islámský stát, uvedla pro agenturu Reuters koordinátorka humanitární pomoci Lise Grandeová. Sdělila to den poté, co irácká armáda oznámila, že zahájila nový útok na pozice islámských ozbrojenců na západním břehu řeky Tigris.

Irácká armáda; Mosul
Bitva o Mosul je ve finále. Islámský stát drží už jen 10 procent města

Podle nejmenovaného iráckého vládního poradce postupuje ofenzíva pomalu právě s ohledem na civilní obyvatelstvo. "Boj je mimořádně intenzivní. Přítomnost civilistů znamená, že musíme být velmi opatrní," řekl poradce po příslibem anonymity agentuře Reuters. 

Lidé, kterým se podařilo utéct z obsazených oblastí, "hlásí dramatickou situaci, včetně nedostatku jídla, omezeného přístupu k vodě a závažného nedostatku léků," sdělila telefonicky Grandeová. "Víme, že v těch oblastech existují zdravotní zařízení, ale nevíme, zda stále fungují," dodala.

Irácká armáda; Mosul
Definitivní dobytí Mosulu se blíží, hlásí irácké jednotky

Vládní síly shazují nad posledními zónami Islámského státu letáky, v nichž vyzývají rodiny, aby z oblasti uprchly. Mnoho rodin se ale obává, že se tak dostanou do křížové palby. "Úřady nás informovaly, že evakuace není povinná… Pokud se civilisté rozhodnou zůstat, budou je chránit irácké bezpečnostní síly. Ti, kteří se rozhodnou utéct, budou naváděni na bezpečné cesty, jejichž umístění se bude měnit podle vývoje situace na bojišti," řekl Grandeová.

Nejnovější akce irácké vlády jsou součástí širší ofenzívy v Mosulu, která probíhá už osmý měsíc. Dobytí Mosulu se oproti původním předpokladům protahuje, protože islámští ozbrojenci jsou ukryti ve čtvrtích s velkou hustotou civilního obyvatelstva. Proti civilistům i proti iráckým jednotkám používají například sebevražedné řidiče řídící auta s výbušninou, motocyklisty opásané bombami, odstřelovače, výbušné nástrahy a podobně.

Z města se podařilo utéct přibližně 700 tisícům lidí, což představuje asi třetinu obyvatel z doby před válkou. Útočiště hledají buď u přátel a příbuzných, nebo v uprchlických táborech.

Útok v Egyptě
Další krvavý útok na křesťany v Egyptě. Zemřelo téměř třicet lidí