Několik zadržených žen pak skupina rozdělila mezi své bojovníky a ostatním ženám oznámila, že budou použity jako "doprovod" konvojů hnutí IS.

Rada OSN pro lidská práva také tvrdí, že hromadný hrob s těly 100 pozabíjených lidí, který se nedávno našel v Hammám al-Alílu u Mosulu, je jen jedním z pohřebišť, kde lidé z IS zakopali své oběti. IS sám oznámil, že sťal šest svých bojovníků za to, že opustili bojiště severovýchodně od Mosulu.

OSN také zveřejnila detaily, které mají dokázat, že se IS chystá nasadit i chemické látky. Čtyři lidé zemřeli, když IS raketovým útokem zapálil v říjnu chemickou továrnu a civilisté se nadýchali unikajících zplodin. IS údajně také shromáždil velké množství čpavku a síry a zásobníky uložil do čtvrtí obývaných civilisty.

Irácká armáda začala proti IS bojovat o Mosul v říjnu. Minulý týden se první jednotky dostaly na východní okraj města a po několikadenním klidu byla dnes ofenziva obnovena. "Jednotky zahájily útok v Arbadžiji, právě se tam bojuje," citovala velitele protiteroristické jednotky agentura AFP. Vojáci používají ke sledování protivníka bezpilotní stroje.

Severně od města kurdské oddíly obsadily několik vesnic, nepředpokládá se ale, že vstoupí do města. Na jihu jednotky irácké armády postupují ke starobylému město Nimrud, které leží asi 30 kilometrů od Mosulu.