„Zemřel v boji proti nepřátelům boha, a předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil,“ uvedl mluvčí organizace abú Hasan Muhádžir.
Jak informovala americká armáda, operaci, která vedla k zabití vůdce islamistů, podnikla Svobodná syrská armáda (FSA) v provincii Dará v polovině října.
„ISIS zůstává i nadále hrozbou v regionu,“ dodalo velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). Doplnilo, že „CENTCOM se i nadále spolu se svými partnery soustředí na trvalou porážku ISIS“. ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.
Žádné bližší podrobnosti o zabitém vůdci IS nejsou známy, spekulace panují i ohledně toho, jaké bylo jeho pravé jméno. Podle některých zdrojů šlo o iráckého občana jménem Hadži Zaíd. Jiné irácké bezpečnostní zdroje naopak tvrdí, že jeho pravé jméno bylo Džuma Avad Badrí a byl to starší bratr prvního „chalífy“ Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Bílý dům informace o úmrtí vůdce islamistů uvítal. Jak uvedl v první reakci mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, USA stále zjišťují podrobnosti. „Vítáme ale oznámení, že další vůdce ISIS již není mezi námi,“ dodal Kirby.
Rozmach a pád Islámského státu
Radikálové z Islámského státu začali v roce 2014 zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii.
V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích ale stále má menší buňky, které nadále páchají útoky. Odnože IS působí i v dalších státech, atentáty provádí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.