„Zemřel v boji proti nepřátelům boha, a předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil,“ uvedl mluvčí organizace abú Hasan Muhádžir.

Jak informovala americká armáda, operaci, která vedla k zabití vůdce islamistů, podnikla Svobodná syrská armáda (FSA) v provincii Dará v polovině října.

„ISIS zůstává i nadále hrozbou v regionu,“ dodalo velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). Doplnilo, že „CENTCOM se i nadále spolu se svými partnery soustředí na trvalou porážku ISIS“. ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Islámský stát se prezentuje jako osvoboditel žen od hrozby, kterou představují západní země, a to zejména v opuštění islámské víry
Ženu soudí za podporu Islámského státu. Najevo vyšly děsivé detaily

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Žádné bližší podrobnosti o zabitém vůdci IS nejsou známy, spekulace panují i ohledně toho, jaké bylo jeho pravé jméno. Podle některých zdrojů šlo o iráckého občana jménem Hadži Zaíd. Jiné irácké bezpečnostní zdroje naopak tvrdí, že jeho pravé jméno bylo Džuma Avad Badrí a byl to starší bratr prvního „chalífy“ Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Soudní přelíčení. Ilustrační foto.
Vydal se z Česka bojovat za Islámský stát. Otec u soudu: Jeho dny jsou sečteny

Bílý dům informace o úmrtí vůdce islamistů uvítal. Jak uvedl v první reakci mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, USA stále zjišťují podrobnosti. „Vítáme ale oznámení, že další vůdce ISIS již není mezi námi,“ dodal Kirby.

Rozmach a pád Islámského státu 

Radikálové z Islámského státu začali v roce 2014 zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii.

V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích ale stále má menší buňky, které nadále páchají útoky. Odnože IS působí i v dalších státech, atentáty provádí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.