Itálie obviňuje Maltu, že odmítla migrantům ve svých vodách pomoci a snažila se je vyprovodit do italských.  „Pokud jde o záchranu životů, bylo chování Malty opět ostudné a zaslouží sankce. Evropská unie musí solidárně otevřít přišla a otevřít své přístavy na solidaritě, jinak to nemá žádný důvod existovat,“ napsal Toninelli na svém facebookovém profilu.

Záchranné plavidlo Aquarius
Humanitární loď Aquarius zakotví na Maltě. Migranty si rozdělí pět zemí EU

Maltské úřady se italským obviněním brání s tím, že loď s migranty nebyla v nouzi a migranti nebyli v ohrožení života. Maltský ministr vnitra Michael Farrugia v neděli na twitteru uvedl, že jediným řešením proto je, aby loď Diciotti, která je vzala na palubu, zakotvila v italském přístavu. 

„Když jsou migranti na italské lodi Diciotti u Lampedusy, je jediným možným řešením přistání na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie stále tento případ považovat za záchranu, Lampedusa zůstává nejbližším bezpečným přístavem podle platných úmluv,“ napsal Farrgia na Twitteru.

Uprchlíci se snaží dostat do Evropy přes Balkán
V Chorvatsku zemřeli dva migranti. Uprchlíky ze Sýrie zavalila skála

„Jsou nyní na palubě vojenského plavidla, což prakticky znamená, že jsou na italské půdě. Očekávám, že Itálie požádá ostatní státy EU o pomoc, je to na nich, ale Malta se řídila mezinárodním právem,“ uvedl v neděli maltský premiér Joseph Muscat v rozhlasovém rozhovoru. Nijak přitom nekomentoval Toninelliho volání po sankcích.

Evropa má pomoci Itálii

Italský ministr vnitra Matteo Salvini možnost, že by Itálie přijala zachráněné migranty tvrdě odmítl. „Buď se Evropa rozhodne konkrétně pomoci Itálii, například převezme 180 migrantů na palubě lodi Diciotti, nebo budeme nuceni udělat to, co rozhodně zarazí převaděčské podnikání. To znamená, že budeme vracet do libyjských přístavů lidi zachráněné na moři,“ řekl.

Italská opozice označila Salviniho slova za kriminální vydírání. Vrácení migrantů z lodi Diciotii, mezi kterými jsou i ženy a děti, zpět do Libye by podle opoziční Demokratické strany bylo trestným činem a pošlapáním mezinárodního práva.

Italští migranti stávkují za lepší pracovní podmínky
Nejsme žádní otroci. Migranti v Itálii stávkují za lepší pracovní podmínky