Červený stupeň výstrahy před vichřicí, bouřemi a silnými větry byl vyhlášený v šesti regionech. Kromě Benátska se jedná na severu o Ligurii, Lombardii, Trident a Furlansko. Ve střední Itálii pak je nejhorší situace v Abruzzu. V pondělí byly uzavřeny školy v řadě měst, včetně Říma, kde zůstanou nepřístupné i v úterý.

Římský úřad civilní obrany v pondělí vyzval obyvatele, aby omezili svůj pohyb venku pouze na nezbytnou dobu. Uvedl, že je to kvůli pravděpodobnému zhoršení počasí „v nadcházejících hodinách a nutnosti umožnit záchranným vozidlům volný průjezd“.

První velkou vodu tohoto podzimu v pondělí zaznamenaly Benátky, kde se v pondělí rozezněly sirény, když voda překročila výšku 110 centimetrů. V pondělí odpoledne však již voda dosáhla 156 centimetrů nad úroveň moře a zaplaveno bylo 75 procent města.

Je to přitom teprve pošesté od roku 1951, kdy voda překročila hranici 150 centimetrů. V pondělí byl zastaven provoz vodních autobusů vaporetto a bezpečné již není ani přecházet po dřevěných chodnících přes Náměstí Svatého Marka.

„Obáváme se, že předpověď počasí potvrdí podobnou situaci, ne-li horší, s jakou se Benátsko setkalo při ničivých povodních v roce 1966 a 2010. Půda je v mnoha oblastech již nasycená vodou a řeky stoupají. Vzpomínám si, že v roce 2010 zasáhla povodeň 135 obcí Benátska a postihla 10 400 domácností a firem,“ řekl prezident Benátska Luca Zaia.

Zdroj: Youtube

Silný vítr vyvrací stromy

Kromě silného deště dělá italským hasičů starost i silný vítr, který na severovýchodě v nárazech dosahoval rychlosti 100 kilometrů v hodině a večer by měl mít na horách rychlost až 150 kilometrů v hodině.

Dva lidé zemřeli blízko Frosinone jižně od Říma poté, co na jejich auto spadl strom. Další pár pak podle informací Červeného kříže zabil padající strom v Castrocielo. Jedna osoba zemřela a jedna byla vážně zraněna, když spadl strom na auto v Terracinu jižně od Říma. V Kalábrii se pak pohřešuje jachtař, jehož rozbitou loď vyhodily vlny na pobřeží.