Návštěvníci Kolosea však musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Lístky lze objednat jen předem přes internet, před vstupem do Kolosea si musí návštěvníci nasadit roušky a nechat si změřit teplotu. Památku může nově navštívit pouze 1600 turistů denně; před koronavirovou krizí, kvůli které úřady Koloseum uzavřely na začátku března, to bylo za den až dvacet tisíc lidí, poznamenává agentura APA.

Prezident Miloš Zeman
Zeman plánuje návštěvu Itálie. Dojít by k ní mohlo na podzim

Russoová v archeologickém parku, kam patří rovněž znovuotevřené chrámy a zříceniny na nedalekém Palatinu či Forum Romanum, očekává letos dramatický pokles návštěvníků. Běžně jich totiž 70 procent tvoří zahraniční turisté; minulý rok to bylo 7,5 milionu lidí.

"Ekonomické škody způsobené zákazem vstupu zahraničních turistů jsou velké, vláda je však částečně vynahradila pomocí vyčleněnou pro muzea," uvádí Russoová. Kabinet premiéra Giuseppeho Conteho početným italským muzeím celkově poskytne částku 100 milionů eur (okolo 2,7 miliardy korun).

Své prostory dnes otevřela také Vatikánská muzea, přístupná bude znovu i tamní knihovna a studovna archivů.

Pacienti v nemocnici v Riu de Janeiro
Koronavirus ve světě: Brazílie hlásí přes půl milionu nakažených

Minulý týden otevřely i další světoznámé italské památky a archeologické lokality, mimo jiné šikmá věž v Pise či antické město Pompeje. Italové žijící poblíž tohoto města, jež před téměř 2000 lety zasypala popelem nedaleká sopka Vesuv, byli vyzváni, aby město navštívili dřív, než se do něj navrátí zahraniční turisté. Italové musí znovuobjevit pevné základy své kulturní identity, napsal v neděli deník Corriere della Sera.

Finsko otevřelo restaurace 

V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády uzavřely v rámci boje s šířením koronaviru. Návrat hostů ale provází přísná hygienická opatření, informovala agentura AFP. V Nizozemsku mohou lidé ode dneška i do divadel a kin, jejich kapacita je ale omezená na třicet návštěvníků.

Ve Finsku byly restaurace a bary, kterých je v zemi asi deset tisíc, uzavřené od 4. dubna. Dnes mohly otevřít, kapacitu budou mít ale podle vládního nařízení přinejmenším do konce října omezenou na polovinu. Toto opatření vyvolalo ostrou kritiku ze strany provozovatelů, podle kterých budou jejich podniky nerentabilní. Pro terasy a předzahrádky žádná kapacitní omezení neplatí. I na nich je ale třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Nákupní centrum v Berlíně
Evropu čeká další vlna uvolňování. Británie částečně otevírá školy

Finsko, které má 5,5 milionu obyvatel, zaznamenalo dosud zhruba 6700 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. S covidem-19 zemřelo 314 lidí. Dva a půl měsíce po uzavření kvůli šíření koronaviru dnes mohly otevřít také bary v Norsku. Podniky, které nabízejí jídlo, mohly podle AFP znovu hosty přivítat již na počátku května.

Také v barech ale budou muset hosté dodržovat přísná bezpečností opatření. Ve skupině, která se přijde občerstvit, nebude moci být více než 20 lidí. Všichni hosté od sebe budou muset sedět ve vzdálenosti nejméně jednoho metru, pokud nejsou členy jedné domácnosti. Pití si bude možné objednat jen u stolu a nikoli na baru.

"Dosavadní zkušenosti ukazují, že je složitější zajistit dodržování epidemiologických opatření při zvýšené konzumaci alkoholu," uvedla zástupkyně radnice hlavního města Osla Victoria Marie Evensenová. V Norsku, které má asi 5,3 milionu obyvatel, se dosud potvrdilo přes 8400 případů nákazy. S covidem-19 zemřelo 236 nakažených.

Nizozemci se mohou vrátit do divadel i kin 

Zpět do barů, restaurací a kaváren se dnes po deseti týdnech mohou vrátit také Nizozemci. Kromě těchto podniků se otevřela také muzea, divadla a kina. Jak v restauracích, tak v kulturních zařízeních platí maximální kapacita třicet lidí. Všude je nutné si návštěvu rezervovat předem.

Ruští doktoři provádějí tracheální intubaci pacientovi s koronavirem na jednotce intenzivní péče v jedné z moskevských nemocnic.
Ruští lékaři se potýkají s šikanou. Kvůli koronaviru čelí nedůvěře a výhrůžkám

V Nizozemsku navíc nově platí povinnost nosit roušku v hromadné dopravě. Další vlna uvolňování začne v zemi 1. července, kdy budou moci restaurace, kavárny, divadla a kina přivítat až sto hostů a návštěvníků. V Nizozemsku, které má asi 17,5 milionu obyvatel, se nákaza koronavirem potvrdila u více než 46.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5956.