Italská média se shodují na tom, že jmenování uznávaného 64letého ekonoma Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a je rovněž bývalým činitelem Mezinárodního měnového fondu (MMF), zklidní finanční trhy.

Cottarelli byl jedním z nejhlasitějších kritiků koaliční smlouvy Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S), která preferovala odklon od úsporných opatření EU, připomínají italská média. V posledních letech se také stavěl proti vystoupení Itálie z Evropské měnové unie.

Jeho kabinet je však podle agentury Reuters předem odsouzen ke krátkému životu. Většina italských poslanců totiž předem upozornila, že úřednickou vládu v žádném případě nepodpoří.

Pokud Cottarelli pro svou vládu skutečně nezíská důvěru, povede zemi k předčasným volbám, jež by se mohly uskutečnit v září nebo říjnu.

V parlamentních volbách, které se konaly v neděli 4. března, zvítězila se ziskem 37 procent hlasů středopravá koalice Centro destra, jejímiž hlavními představiteli byli strany Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga (LN).

Nejsilnější jednotlivou stranou se ale stalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které získalo 32,2 procenta hlasů.

O sestavení vlády se následně pokoušely Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S). Designovaný premiér Giuseppe Conte ale snahu o sestavení kabinetu v neděli vzdal, protože prezident odmítl schválit na postu ministra financí euroskeptika Paola Savonu.

Mattarellovo nedělní rozhodnutí ostře kritizovali někteří italští politici. Například předseda Ligy Matteo Salvini uvedl, že prezident zastupuje zájmy jiných států, nikoli Itálie. Lídr M5S Luigi di Maio dokonce prohlásil, že zvažuje podání ústavní žaloby.