Lídři obou hlavní stran obsadí posty ministrů. Luigi di Maio z M5S patrně povede ministerstvo práce a předseda Ligy Matteo Salvini nejspíše vnitro, píše BBC.

Oba populisté se shodli na nových sazbách rovných daní a garantovaném základním příjmu pro chudé. Jejich strany spojuje zdrženlivý postoj k EU, chtějí také vyřešit zadlužení země. Kvůli nadměrnému utrácení se Itálie dostala do sporu s EU.

Koaliční smlouvou je ale znepokojena Evropská centrální banka. Člen její rady Ewald Nowotny doufá, že „navrhovaná politika bude moudřejší, než to, co dnes oba lídři prohlašují“.

Salvini o víkendu například odmítl telefonní rozhovor s francouzským ministrem hospodářství Bruno Le Maire, který Itálii vyzýval, aby respektovala evropský rozpočet. Obě strany totiž chtějí znovu projednat rozpočet EU a Salvini dokonce dříve prohlásil, že zavedení eura byla chyba. 

Nová koalice musí ještě požádat o důvěru parlament. Získat důvěru ale nebude složité, jelikož obě strany mají v parlamentu pohodlnou většinu, dohromady disponují 352 z 650 křesel poslanců a 170 ze 315 senátorů. Komentátor BBC dodává, že zvolení neznámého a umírněného akademika byl chytrý krok. Nevyslovit této vládě důvěru, která se těší podpoře veřejnosti, bude nyní pro italský parlament těžší.

Kompromisní kandidát, 54letý Conte učil právo ve Florencii a Římě. V politice v životě nepracoval. Blíže má však k Maiovi z Hnutí pěti hvězd, které jeho výběr preferovalo. Conte pracoval také dříve pracoval na reformě občanského zákoníku.