Na možný vznik „jižní osy“ – spolupráci dvou předních pravicových euroskeptiků – a obavy některých evropských politiků z ní – upozornil včera německý list Der Spiegel. Stejné téma ale otevřel i další německý list, Han– delsblatt: „Až Berlusconi převezme vládu, Evropa bude mít o spojence méně. Nicolas Sarkozy už dal jasně najevo, že je skeptickým Evropanem.“
Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Nekvapil nicméně považuje tyto obavy za přehnané. Oba politici mají podle něj hodně společného, těžko ale dosáhnou pevnějšího partnerství v reálné politice.
„Styčný bod určitě najdou v otázce imigrace. Pro Berlusconiho i Sarkozyho je to téma, se kterým vyhráli volby,“ říká Nekvapil.
Oba politici prosazují zpřísnění podmínek pro ilegální přistěhovalce, což je trnem v oku jednomu z předsedů evropské frakce Zelených Danielu Cohn-Benditovi, který proto mluví o „sebestředné Evropě“.
Druhým bodem, v němž by mohli nalézt společnou řeč, bude podle Nekvapila Sarkozyho myšlenka Středomořské unie. „Sarkozy v této věci potřebuje spojence jako sůl,“ domnívá se Nekvapil.
Kromě politiky ale oba muže spojují i další shodné rysy. Oba jsou temperamentní, s velkou péčí budují svou image a slova u nich občas předcházejí myšlenky, oba mají sklony ke kontroverzním činům a výrokům.
Poslední důkaz toho podal Silvio Berlusconi v úterý, když označil nově vzniklou španělskou vládu premiéra Jose Luise Zapatera, v níž ženy početně převažují nad muži, za „příliš růžovou“.