Itálie táhne do boje proti vzmáhající se prostituci. Jako zbraň má konzervativnímu kabinetu Silvia Berlusconiho posloužit radikální novela zákona zavádějící „čtvrti červených luceren“, kterálegalizuje veřejné domy a umožňuje postihnout kuplíře až doživotním vězením.

„Chceme tak zajistit zdravotní kontrolu i ochranu občanů,“ vyjádřil se předkladatel kontroverzního návrhu Roberto Maroni z Berlusconiho hnutí Popolo della Liberta. Svůj návrh ale bude nejprve konzultovat se senátním Výborem pro ústavní záležitosti. Proti plánovaným změnám se totiž postavila nejen část opozice, ale i někteří Maroniho straničtí kolegové.

Neposlušným prostitutkám hrozí i vězení

Itálie zažívá v poslední době nebývalý nárůst počtu prostitutek, spolu s přílivem ilegálních přistěhovalců z východní Evropy nebo Afriky. Podle odhadů se na území Apeninského poloostrova prodejem vlastního těla živí mezi 70 a 100 tisíci žen. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří cizinky, 65 procent prostitutek si vydělává přímo na ulici, mnohdy za denního světla.

Součástí Maroniho řešení je i dodatek k úpravám imigračních zákonů, který se bude projednávat tento týden. Úřady by na jeho základě měly získat pravomoc „v zájmu bezpečnosti“ ze země vypovědět cizí prostitutky, nebo je uvěznit, pokud odmítnou zemi opustit.

V politických kruzích se objevil i návrh na návrat k úpravě z doby před rokem 1958, která v Itáliiumožňovala provozování státem kontrolovaných veřejných domů. Na 700 legálních takzvaných „uzavřených domů“ muselov rámci desetileté právní bitvy italské socialistické senátorky Liny Merlinové ukončit svou činnost.

Zákon, pojmenovaný po Merlinové,který měl původně zlepšit právní postavení prostitutek v nevěstincích, ale v důsledku vedl k prudkému růstu pouliční prostituce.