Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi, které zabilo zemětřesení, byli v Itálii za odměnu

Pardubice, Řím /NOVÉ INFORMACE A FOTOGRAFIE/ Zemětřesení v italské Aquile si vyžádalo životy dvou Čechů, chlapce a dívky ve věku kolem sedmnácti let. Pocházeli z východních Čech, v Pardubicích studovali Střední průmyslovou školu chemickou. Byli mrtví ihned po sesunutí budovy v Aquile. Týž den se měli vracet do Česka.

7.4.2009
SDÍLEJ:

Záchranáři vynášejí tělo z trosek po zemětřesení ve vesnici Onna.Foto: REUTERS

Počet obětí pondělního zemětřesení v Itálii vystoupal na 260. Jsou mezi nimi dva mladí studenti z Pardubic.

Studentům bylo 16 a 17 let, chodili do 2. a 3. ročníku „chemičárny“, jeden bydlel v Královéhradeckém a druhý v Pardubickém kraji. Krajský úřad ale s odvoláním na ochranu osobních údajů odmítl dále upřesnit, které z těchto údajů přiřadit dívce a které mladíkovi.

Do Itálie odjeli celkem tři žáci v doprovodu ředitelky školy Miroslavy Katzerové. Sedmnáctiletého chlapce a šestnáctiletou dívku zasypaly při zemětřesení trosky internátu, ve kterém spali. Záchranáři už je vyprostili mrtvé. Třetí ze studentů byl pouze zraněn a v úterý přiletěl zpět do České republiky. V současné době by měl být hospitalizován v jedné z brněnských nemocnic. Ředitelka „chemičárny“ Miroslava Katzerová vyvázla bez zranění. Dnes v 15.30 by měla přiletět na pražské letiště Ruzyně.

„Byla to první pobytová čtrnáctidenní stáž za odměnu pro vybrané žáky druhých a třetích ročníků. Měl to být začátek budoucí spolupráce. Jednalo se totiž o školu s chemickým zaměřením,“ uvedl Ladislav Forman, vedoucí odboru školství kultury a tělovýchovy pardubického krajského úřadu. Tragickou souhru okolností završuje skutečnost, že se čtveřice měla v pondělí, kdy je zemětřesení postihlo, vracet do Česka.

Jejich těla byla identifikována v úterý v podvečer. V Itálii byli na krátkodobé studijní stáži. Jejich těla byla nalezena v troskách jednoho ze zřícených domů v Aquile, středoitalského města, které bylo zemětřesením postiženo nejvíc.

REAKCE PARDUBIC

Nad pardubickou Střední průmyslovou školou chemickou vlaje od středečního rána černý prapor za dva studenty, kteří se stali oběťmi zemětřesení v italském městě Aquila. Škola přerušila výuku a poslala všechny své studenty domů s výjimkou těch, kteří píšou maturitní písemku.

Černá vlajka zavlála rovněž nad úřadem Pardubického kraje, který je zřizovatelem školy.

„Zprávu jsme přijali s velkým smutkem. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám pozůstalých, spolužákům i zaměstnancům. Je to den smutku pro celou školu i okolí,“ vzkázal Forman.

Pardubický kraj na čtvrtek svolává mimořádné zasedání, které by mělo rozhodnout o formě pomoci oběma rodinám. Škola v reakci na tragickou událost vyhlásila ve středu mimořádné ředitelské volno. Ve škole zůstali pouze žáci čtvrtých ročníků píšící maturitní písemné práce. Spolužákám tragicky zesnulých studentů nabízí pomoc odborníci z pardubické Pedagogicko-psychologické poradny.V úterý ve večerních hodinách oznámilo české ministerstvo zahraničí, že v při zemětřesení v Itálii zemřeli dva Češi, chlapec a dívka ve věku kolem sedmnácti let. Jak vyšlo najevo, oba pocházeli z Pardubic.

„Pardubický kraj se zahalil do smutku, na budově krajského úřadu bude ve středu ráno vyvěšena černá vlajka. Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Hejtman Martínek: Pomůžeme rodinám i Aquile

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek ve středu odpoledne přislíbil pomoc oběma rodinám.

„Nechtěl bych specifikovat přímo výši částky, nezdá se mi to vhodné. Jsme rozhodnuti poskytnout okamžitou a bezprostřední pomoc, stejně tak škole,“ uvedl hejtman. Zároveň znovu vyslovil lítost nad tragickými událostmi.

„Rád bych poděkoval paní ředitelce, protože podle slov velvyslance projevila výjimečnou osobní statečnost. Dle našich informací se ona i ten zachráněný chlapec chovali skvěle,“ řekl Martínek. Rovněž dále uvedl, že Pardubický kraj je připraven poskytnout až milion korun na obnovu města Aquila, případně pozvat některé občany stižené pohromou k návštěvě Pardubického kraje.

Smutnou shodou náhod je, že provincie Abruzzo, kde Aquila leží, je partnerským regionem Pardubického kraje.

SITUACE V ITÁLII

Mrtvých už je 260, a to včetně 16 dětí. Jedenáct obětí se úřadům dosud nepodařilo identifikovat.Zranění utrpělo přes tisíc lidí, z toho téměř 180 bylo hospitalizováno.Bez přístřeší je 17.000 osob.Poslední osobou, která byla v úterý večer vyproštěna z trosek živá, je dvacetiletá dívka, která pod sutinami přežila 42 hodin. Od pondělí bylo vyproštěno 150 živých lidí.

Ve středoitalském kraji Abruzzy, kde počet obětí pondělního zemětřesení dosáhl už nejméně 260, se země neustále zachvívá. Počet mrtvých zřejmě stále není konečný. Zatímco záchranáři pokračují v hledání přeživších, papež Benedikt XVI. z Vatikánu oznámil, že postižená místa brzy navštíví.
Jak informoval předseda italské vlády Silvio Berlusconi na tiskové konferenci ve správním středisku kraje Abruzzy Aquile, kterou zemětřesení dramaticky poničilo, mrtvých už je 260, a to včetně 16 dětí. Jedenáct obětí se úřadům dosud nepodařilo identifikovat. Premiér se také novinářům svěřil, že po prvním přeletu nad postiženou oblastí měl v pondělí obavy, že počet mrtvých možná dosáhne i tisíce. Zranění utrpělo přes tisíc lidí, z toho téměř 180 bylo hospitalizováno. "Máme přes sto vážně zraněných," upřesnil Berlusconi.

Už v úterý označili lékaři stav stovky zraněných za velmi vážný až kritický. Bez přístřeší je 17.000 osob, těm úřady zajistily dočasné ubytování ve stanových městech s téměř třemi tisíci stanů. Kromě toho v oblasti pracuje 14 polních nemocnic a 24 polních kuchyní. Na záchranných akcích stále pracuje přes 8,5 tisíce osob.

Papež Benedikt XVI. ve středu prohlásil, že se do postižených míst vydá hned, jak jen to bude možné. Mluvčí Vatikánu upřesnil, že to nebude ani tento, ani příští týden. Benedikt již v pondělí oznámil, že se modlí za oběti pondělní živelní pohromy, zejména za děti.

ITALSKÉ OTŘESY PŮDY SLEDOVALI I V DUKOVANECH - VÍCE ČTĚTE ZDE

Region Abruzzy se stále chvěje. Nejsilnější otřes přišel v úterý večer, kdy dosáhl 5,3 stupně Richterovy škály a způsobil nové škody. Po něm následovaly další slabší, při nichž lidé v Aquile, kteří přišli o přístřeší a strávili další noc ve stanech nebo ve vozech, zažívali nové chvíle
strachu. Těch málo, jimž ještě zůstala střecha nad hlavou, raději trávilo noc v automobilech. Následných otřesů slabší síly bylo více než 400.

Záchranáři celou noc pokračovali v pátrání v troskách budov po případných přeživších. Poslední osobou, která byla v úterý večer vyproštěna z trosek živá, je dvacetiletá dívka, která pod sutinami přežila 42 hodin. Od pondělí bylo vyproštěno 150 živých lidí.

Také v dalších italských regionech byly v noci na středu zaznamenány otřesy. Zemětřesení u města Crotone v Kalábrii na jihu země dosáhlo 3,2 stupně Richtera, na severovýchodě v provincii Ravenna v kraji Emilia Romagna měly otřesy intenzitu 2,5 stupně Richterovy škály.

Pondělní zemětřesení s epicentrem v Aquile mělo sílu 5,8 stupně Richtera a bylo nejničivější v Itálii za uplynulých 30 let.

Berlusconi v úterý odmítl zahraniční pomoc. Jedinou výjimku prý představují Spojené státy. Po telefonátu s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásil, že souhlasí s pomocí Washingtonu při rekonstrukci kulturního dědictví, zejména kostelů. V oblasti bohaté na kulturní památky je poškozeno přes 10.000 domů, z toho mnoho kostelů a jeden zámek z 15. století. Při následném silnějším otřesu z úterního večera se v Aquile zřítila již z pondělí poškozená bazilika.

Berlusconi ve středu navrhl, aby si různé zahraniční instituce či vlády "adoptovaly" poškozené památky a zajistily tak jejich rekonstrukci.

Itálie ve středu také oficiálně požádala o uvolnění peněz z fondů Evropské unie na rekonstrukci postižené oblasti. Řím má nyní deset týdnů na to, aby upřesnil výši škod.


Soustrastný telegram ve středu zaslal italskému prezidentovi Giorgiu Napolitanovi jeho český protějšek Václav Klaus.


Státní pohřeb obětí bude podle agentury ANSA v pátek.

(red)

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Útok nožem v Mnichově
AKTUALIZOVÁNO
9 3

Útok nožem v Mnichově: cyklista pobodal šest lidí, policie ho zadržela

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
9 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Zásah jako proti dealerovi, tvrdí strana

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

Španělská vláda přebírá kontrolu nad Katalánskem. Chystají se demonstrace

Španělský kabinet se na své sobotní schůzce dohodl, že nad Katalánskem, které (ne)vyhlásilo nezávislost, převezme kontrolu. Poprvé v historii tak bude aktivován článek španělské ústavy, který přímou správu Madridu umožňuje.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení