Online reportáž

"Dnes v noci jsme dostali dodatečné výsledky prvního pacienta v Polsku, u nějž se potvrdilo onemocnění způsobené koronavirem," řekl novinářům ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. "Je to pacient v Lubušském vojvodství (na západě Polska), je v nemocnici v Zelené Hoře (Zielona Góra) a cítí se dobře," dodal podle televize TVN 24.

Nakažený pacient přicestoval z Německa. Kvůli podezření na koronavirus je podle ministra v současnosti 68 lidí hospitalizováno, dalších pět stovek je v karanténě. "Čísla se teď mohou dynamicky měnit," připustil ministr podle serveru Onet.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkTVN dodala, že ještě před potvrzenou nákazou se v Katovicích organizátoři rozhodli odvolat mistrovství světa hokejistek, v Krakově se dezinfikují vozy městské dopravy a přibližně dvě stovky žáků a učitelů jsou v karanténě v internátu v obci Police u Štětína poté, co dvě žákyně s horečkou a kašlem po návratu z Itálie vyhledaly lékaře.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza připomněl, že polští poslanci v pondělí na zvláštním jednání sněmovny schválili vládní návrh zákona o opatřeních pro případ nákazy. Počítá například s tím, že zaměstnavatel může zaměstnancům zadat práci z domova. V případě uzavření škol dostanou rodiče, kteří nebudou moci do práce kvůli péči o děti, zvláštní příspěvek.

Ve světě se koronavirem nakazilo více než 90 tisíc lidí, více než 3000 lidé podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

V Německu za den přibylo dalších 52 nakažených koronavirem 

V Německu za posledních 24 hodin přibylo dalších 52 nakažených novým typem koronaviru. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, podle něhož je potvrzených případů celkem 240, a to ve všech 16 spolkových zemích s výjimkou Saska-Anhaltska. Spolková republika dnes kvůli nákaze zakázala vývoz zdravotnických ochranných pomůcek do zahraničí.

Aktualizovaná statistika z dnešního dopoledne potvrzuje dosavadní trendy. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 111 případů. V Bavorsku je potvrzených případů 48, v Bádensku-Württembersku jich přibylo 18 a celkem je jich 44. Hesensko zatím ohlásilo 12 nákaz, Berlín šest. V žádné z dalších spolkových zemí nebyly registrovány více než čtyři případy.

Podle Institutu Roberta Kocha, který spadá pod německé ministerstvo zdravotnictví, je potřeba počítat s dalším šířením nákazy. Celkové riziko pro obyvatele spolkové republiky nadále hodnotí jako mírné. Řada nakažených, u nichž koronavirus způsobil nemoc COVID-19, se už vyléčila.

Zákaz vývozu zdravotnických pomůcek se týká mimo jiné rukavic, ochranných obleků nebo speciálních roušek. Výjimky ze zákazu jsou možné jen ojediněle, například pokud půjde o zahraniční humanitární pomoc.

Koronavirus má nadále dopady i na velké mezinárodní akce, s nimiž Německo počítalo. Dnes kvůli němu byl odložen největší průmyslový veletrh na světě, který se v Hannoveru měl uskutečnit od 20. do 24. dubna. Novým termínem je 13. až 17. červenec.

Koronavirus.Zdroj: Deník