Výstavbu vysokorychlostního koridoru o délce 270 kilometrů, který má propojit italský Turín s francouzským Lyonem, podpořilo ve městě na severu Itálie okolo 30 tisíc lidí. Výstavba trati bude podle odhadů stát přibližně 26 miliard eur, v přepočtu téměř 675 miliard korun. Podle podporovatelů však představuje významný ekonomický přínos.

Plán má však od počátku řadu odpůrců a v zemi vyvolává bouřlivé emoce. Rozpor způsobil i ve vládní koalici. Zatímco Liga severu vicepremiéra Mattea Salviniho výstavbu trati podporuje, lídr Hnutí pěti hvězd a vicepremiér Luigi Di Maio v červenci podlehl tlaku kritiků a připustil, že by celý projekt měl být znovu přehodnocen.

Itálii hrozí sankce

„TAV znamená ano pro ekonomický rozvoj, podporu zaměstnanosti, turismu i kultury a tohle vše je pro naše město důležité,“ prohlásila Adele Oliverová, jedna z organizátorů shromáždění, na které dorazili zástupci odborů, politických stran i obyčejní občané. 

Místní guvernér Sergio Chiamparino vyzval vládu k rychlé reakci. „Turín a okres Piedmont chce TAV. Chtějí spojení s Evropou. Bez bariér,“ prohlásil. Starostka Turína Chiara Appendinová, která je členkou Hnutí pěti hvězd, uvedla, že argumenty demonstrantů chápe a je připravena na „otevřený a konstruktivní dialog“.

Práce na budování trati již začaly. Italský ministr infrastruktury a dopravy Danilo Toninelli však požaduje nové vyjednávání s Francouzskou stranou o podmínkách realizace projektu. „Pokud by Itálie v této fázi odstoupila, mohla by čelit značné pokutě jak ze strany Paříže, tak z Bruselu,“ upozorňuje agentura Reuters.

Politický boj

Hnutí pěti hvězd v obavách o ztrátu velké části voličů aktivně usiluje o zastavení prací na TAV, což byl jeden z předvolebních slibů strany. Důvodem je mimo jiné i projekt plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP), který hnutí minulý měsíc podpořilo navzdory tomu, že se zavázalo proti němu bojovat. 

Salviniho Liga severu oproti tomu vybudování železnice dlouhodobě podporuje. Strana, která má většinu příznivců právě v severních oblastech Itálie, považuje projekt za důležitý pro rozvoj italské ekonomiky.