Zástupci policie sdělili agentuře AFP, že hrozba byla bezprostřední. Ortel nad Paolem Borrometim vynesl už v lednu vynesl kmotr sicilského klanu Capello Salvatore Guiliano.

Policisté mafiánského bosse odposlouchávali. Podařilo se jim zachytit příkaz k provedení akce, kterou Guiliano svěřil nájemnému vrahovi. K němu se následně také podařilo propašovat odposlech.

Z rozhovorů vyplývalo, že se vražda na objednávku uskuteční v rozmezí několika týdnů. Měla být brutální, aby sloužila jako odstrašující prostředek pro každého, kdo by se mafií chtěl dále zabývat.

Chystaný atentát odsoudila velká část italské veřejnosti včetně řady politiků, kteří pokus označili za útok na nezávislá média.

Solidaritu s Borrometim vyjádřili například italský ministr spravedlnosti Andreo Orlando nebo starostka Říma Virginia Raggiová.

Za Borrometiho se postavila také novinářská obec, jmenovitě moderátorka televize RAI Emma D´Aquinová či zástupce šéfredaktora týdeníku L´Espresso Lirio Abbate.

Podle italského ministerstva vnitra žije v Itálii pod policejní ochranou téměř 200 žurnalistů. Maximální stupeň policejní ochrany využívá 19 z nich. Těmto osobám prý bezprostředně hrozí smrt.

Dalších 167 novinářů má nižší stupeň ochrany, což znamená, že je bodyguardi střeží cestou z práce nebo po příchodu domů.

Nejznámější je kauza novináře Roberta Saviana, autora několika knih, v nichž jsou odhalovány metody fungování italské mafie. Cosa Nostra Saviana odsoudila k smrti, novinář je proto pod policejní ochranou a už několik let se musí skrývat.