Ital Carmine Cinnante přišel do slovenských Michaloviec před 14 roky. Když jej při jedné z cest ze Slovenska do Itálie zastavila v jeho fiatu náhodou policejní hlídka, našla u něj samopal, píše se ve článku zveřejněném na webu Aktuality.sk, který mladý novinář již nestihl dokončit.

Vezl tehdy ještě Slováka Jána, kterému slíbil, že mu sežene práci. V okrese Michalovce byl tehdy nezaměstnaný každý čtvrtý člověk v produktivním věku.

V černém dřevěném kufříku, který vezl, byla zbraň, 50 nábojů a zásobník. Jednalo se samopal československé výroby ČZ vzoru 26 s laserovým zaměřovačem. Kufřík byl speciálně vyrobený pro uložení samopalu.

Cinnante byl tehdy obviněn z nedovoleného ozbrojování a odseděl si dva roky. 

Prokurátor jej tehdy označil za živnostníka, který na Slovensku podnikal v oblasti zemědělství. O několik měsíců později si pro něj přišla italská policie. Pašoval totiž zbraně pro mafiánského bossa Guirina Ionu.

Jednalo se o klan Belvedere Spinello, který je jednou z větví nejsilnější italské mafie - 'Ndranghety. Slovenské úřady Cinnanteho označily pouze za podnikatele v zemědělství, byl přitom ale členem obávané italské mafie.

Našlo ale o jediného Itala, který „fungoval“ na Slovensku.

V článku Kuciak dále píše o tom, jak se italská mafie usadila na Slovensku. „Podnikatelé“ tu začali pobírat dotace, čerpat eurofondy a také budovat vztahy s vlivnými lidmi v politice, včetně těch nejvyšších. V Itálii jim totiž hrozily tresty.

Cinnante spolupracoval například s Antoninom Vadalom, jednou z hlavních postav italské mafie na Slovensku, který se netali podporou strany Smer premiéra Roberta Fica.

Aktuality.sk spolupracovaly s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku Investigace.cz, italskou novinářskou organizací IRPI (Investigative Project of Italy) a mezinárodní organizací OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

V Itálii jim hrozily tresty

V pondělí 3. února 2003 soud v Reggio Calabria na jihu Itálie rozhodoval o devíti obviněných v kauze spojené s dalším mafiánským klanem – Libri. Klan Libri je jedním z nejmocnějších v 'Ndranghete. Mezi obviněnými byl právě i Ital Antonino Vadala.

 Podle italských vyšetřovatelů to byl právě Vadala, kdo na žádost klanu pomáhal skrývat mafiána Domenica Venturu, který byl souzen za brutální vraždu člena konkurenčního gangu. Valada byl však tehdy pro nedostatek důkazů osvobozen.

Valada měl později na objednávku mafie přijet do Říma, aby „fyzicky potrestal neznámého člověka, který poškodil klan“. 

K dalšímu soudu ale nepřišel, jelikož utekl na východní Slovensko, kde začal podnikat v zemědělství, v obchodě s realitami a energetice. Zanedlouho se stal jednou z nejvýraznějších postav italské mafie na Slovensku.

Valada například v roce 2009 plánoval postavit v průmyslovém parku v Lučenci dvě továrny za 70 milionů eur. Z projektu ale nakonec sešlo. Poznal se ale s bývalým ministrem hospodářství Pavolem Ruskem, který je dnes obviněný z objednávky vraždy své společnice z televize Markíza Sylvie Volzové.

S Valadou tehdy spolupracovala i státní poradkyně a spolupracovnice premiéra Roberta Fica (Smer) Mária Trošková.

„Kdy si u nás, asi tři měsíce, pracovala. Jsou to už asi čtyři roky. Potom se však seznámila s jedním podnikatelem italského původu, který se mimo jiné věnoval slunečným elektrárnám a odešla k němu,“ uvedl tehdy Rusko.

Valada s Troškovou založili společnost Gia Management. Trošková z něj po roce odešla a brzy se stala asistentkou strany Smer poslance Viliama Jasaňa. O rok později, v roce 2015, zamířila na úřad vlády k Ficovi. Jasaň se po roce stal tajemníkem Bezpečnostní rady státu a získal bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně. Jako tajemník se zodpovídal přímo Ficovi. Má na starost přímo funkčnost bezpečnostního systému státu.

Má přitom prokazatelné vazby na člověka, který přímo spolupracoval s italskou mafií. Tyto lidi si sám osobně vybral Fico.

Vztahy mezi Jasaňem a Vadalem jsou prokazatelné i v byznusu. Politik Smeru dříve vlastnil bezpečnostní firmu Prodest. Nedávno jí koupil právě Vadala se svými kolegy.

Volte Smer, hlásá italská mafie


V okolí italské mafie na Slovensku jsou ale i další lidé, kteří mají prokazatelné vazby na Ficův Smer.

Například dlouholetá ekonomka Vadalových firem Monika Čorejová za Smer přímo kandidovala v komunálních volbách.

Samotný Vadala Smer rovněž aktivně propagoval na sociálních sítích. Chválil i ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

„Dnes všichni volíme správně 16 Směr. Zítra budeme mít jistotu, že Slovensko je v dobrých rukách,“ napsal v den voleb na sítě.

Taška s náboji

V případu se dále objevuje obchod s kokainem, daňové podvody a machinace s byty na bratislavském sídlišti Petržalka.

Například v roce 2013 našli zaměstnanci trebišovské továrny na vstupní bráně tašku, ve které byly zápalky, deset funkčních nábojů a pohřební kytice. Zabalená byla v papíru s nápisem Jerad, což je zkomolená verze jména jejich šéfa Gerharda. Mělo jít o varování. Firma se s Italy totiž soudila o 40 hektarů půdy. Výhružkám čelili i další zaměstnanci.

Policie tehdy z vydírání obvinila Sebastiana Vadalu, příbuzného vlivného italského podnikatele. Pro nedostatek důkazů byl ale osvobozen.

Na Slovensku působili zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kolébky 'Ndranghety.

Kromě rodiny Vadalovců a Cinnanteovců se jedná o rodiny Rodovců a Catroppovců. Jejich hlavním byznysem bylo zemědělství. Dodnes vlastní několik desítek firem. Jejich majetek se pohybuje v desítkách milionů eur, čerpají ročně miliony eur dotací na stovky hektarů půdy.

Například v roce 2015 a 2016 získaly na přímých platbách přes osm milionů eur. Oprávněnost těchto plateb je sporná.