Jedním z hlavních přistávacích míst je pro migranty městečko Pozzallo na jihu Sicílie, které se stalo Salviniho první zastávkou.

Přestože kontroverzní dohoda z roku 2017 mezi bývalou středolevou italskou vládou a libyjskými vládními a vojenskými silami přinesla pokles počtu nelegálních příchozích zhruba o 75 procent, v letošním roce italské úřady už opět zaznamenaly víc než 13,5 tisíce migrantů, kteří se vylodili v Itálii.

Shodou okolností v pátek v noci, jen pár hodin poté, co Salvini složil slavnostní přísahu, přistála v Pozzallu loď neziskové humanitární organizace, která sem dovezla asi 158 migrantů, včetně devíti dětí. Loď je vylovila z moře během záchranné operace řízené italskou pobřežní stráží.

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
Ve Středozemním moři ztroskotal člun s migranty, zahynulo devět lidí

Salvini po složení přísahy prohlásil, že vyzve odborníky ve svém resortu, aby "snížili počty přicházejících migrantů, a naopak zvýšili počty těch vyhoštěných".

"Dobré časy nelegálům skončily. Ať se chystají balit kufry," prohlásil nový ministr vnitra na sobotním shromáždění na severu Itálie.

"Stát musí začít plnit své úkoly. není možné, aby v italských přístavech nadále přistávali další a další pašeráci lidí," uvedl Salvini v rozhovoru s nevládními organizacemi organizujícími záchranné akce na moři. Ty jsou pravidelně viněny z toho, že s pašeráckými organizacemi skrytě spolupracují. Při zastávce v obci Catania během své sicilské cesty pak udělal další poznámku na toto téma, když řekl, že vláda nezastává v otázce přistěhovalectví tvrdou linii, ale jednoduše zdravý rozum.

Na jeho slova navázal i místopředseda vlády a vůdce Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, který označil nevládní humanitární organizace za "námořní taxíky". Jeho rétorika však byla jinak přece jen uměřenější než výroky předáků pravicové strany Liga, která tvoří s Hnutím pěti hvězd novou italskou vládní koalici. 

Giuseppe Conte (vpravo) složil prezidentskou přísahu do rukou Sergie Mattarelly
Itálie má nového premiéra, politický nováček Giuseppe Conte složil přísahu

Jak upozorňuje agentura AFP, bude-li chtít Salvini urychlit deportace, bude muset zvýšit počet záchytných center a současně uzavřít nové dohody se zeměmi, odkud migranti přicházejí, a které zatím nejeví žádný zvláštní zájem přijímat je nazpět. 

Nového ministra vnitra podle jeho různých prohlášení také irituje, jaké částky Itálie na řešení uprchlické problematiky vynakládá. Jen v roce 2017 to bylo přibližně 4,2 miliardy eur, z čehož 18 procent představovaly náklady na záchranné operace na moři, 13 procent činily výdaje na zdravotní péči a 65 procent šlo na provoz záchytných center, která pečují přibližně o 170 tisíc lidí. Většinu těchto center provozují nevládní organizace, jimž stát slíbil za každou osobu, jíž poskytn ou ubytování, oblečení a další služby včetně právní pomoci nebo psychologické podpory, 25 až 35 eur na den.

Salvini se v úterý zúčastní v Lucemburku schůzky ministrů vnitra zemí EU, která by se měla zabývat doposud platným pravidlem z dublinských dohod, že případní uprchlíci musí požádat o azyl v první zemi Evropské unie, do které vstoupí. Toto opatření postihuje zvlášť silně právě Itálii, do níž od roku 2013 přlšlo víc než 700 tisíc migrantů. V začátcích migrační krize pokračovala valná většina nelegálních migrantů z Itálie hned do severní Evropy, nyní jim v tom však už brání přísnější hraniční kontroly zavedené Francií, Švýcarskem i Rakouskem.