Podle soudu nadměrné užívání mobilního telefonu způsobilo, že se u pracovníka vyvinul nezhoubný nádor na mozku. V přelomovém rozsudku tak soud udělil žalobci státem financovaný důchod. O případu informoval britský deník Guardian.

Pětasedmdesátiletý Roberto Romeo svědčil o tom, že jeho pracovní povinnosti ho nutily užívat svůj mobilní telefon po dobu tří až čtyř hodin každý pracovní den po dobu patnácti let. "Soud poprvé na světě uznal příčinnou souvislost mezi nevhodným používáním mobilního telefonu a nádorem na mozku," uvedli jeho advokáti Stefano Bertone a Renato Ambrosio ve svém prohlášení.

Romeo řekl, že nechce démonizovat mobilní telefony, "ale myslím si, že musíme více vědět, jak je používat", uvedl. Nádor byl Romeovi diagnostikován v roce 2010. Následně mu ho lékaři odoperovali, ale přišel o sluch díky odstranění akustického nervu." Lékař odhadl škody na 23 procent jeho tělesných funkcí. Romeo tak bude dostávat částku 500 eur za měsíc, kterou zaplatí INAIL, národní systém pojištění pro případ nehod na pracovišti.

Vědecké studie potenciálních zdravotních rizik mobilních telefonů většinou vedly k závěru, že na úrovni většiny lidí nepředstavují žádné vážné riziko pro lidské zdraví.