Příslušníci elitních italských policejních složek SCO a agenti amerického úřadu pro vyšetřování FBI muže zadrželi, když spali ve svých domovech v oblasti jižní Kalábrie. Vyšetřování nazvané Operace Kolumbus probíhalo celý rok a vedli ho američtí vyšetřovatelé z Brooklynu spolu se svými italskými kolegy právě z Kalábrie, která je domovem italské mafie 'Ndrangheta.

Agenti rovněž zabavili 55 kilogramů kokainu ukrytých v zásilce čerstvých manioků, která měla směřovat ze Střední Ameriky do Filadelfie v Pensylvánii a do státu Delaware. Loni byly objeveny tři tuny kokainu ve Španělsku a Nizozemsku, zásilka byla rovněž ukryta v krabicích s čerstvými manioky. Podle vyšetřovatelů za ní stála stejná organizovaná skupina lidí.

Již v březnu byl v New Yorku zadržen muž původem z Kalábrie, který vedl místní pizzerii. Kvůli pašování kokainu do USA byli spolu s ním vzati do vazby i jeho manželka a syn. Při zátahu bylo objeveno více než 100.000 dolarů, šest pistolí a brokovnice.

'Ndrangheta byla kdysi „chudou příbuznou" proslulejší sicilské mafie. Časem se ale rozrostla a nyní má v italském organizovaném zločinu největší váhu, neboť kontroluje dovoz kolumbijského a brazilského kokainu do Evropy. Provádí také únosy, vydírání, vraždy a praní špinavých peněz. Dělí se zhruba na 150 rodinných kla­nů.