Itálie se této praxi, již obvyklé v protestantských církvích jinde v Evropě, dosud vyhýbala. Podmínkou sňatků, které waldesiánští protestanti nabízejí, je, že alespoň jeden z páru musí být členem jejich církve. Pak dostane dvojice požehnání.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Strmý pád mladého prezidenta. Macron trhá rekordy v neoblibě

Gayové a lesby sice měli v Itálii od roku 2010 možnost uzavírat svazky, jenže jen „případ od případu“.  A to v rámci rozhodnutí synodu církve svaté (Vatikánu), který uznal „pluralitu různých modelů soužití a rodinného života“. V roce 2016 přijala Itálie v souladu s „katolickou církevní opozicí“ zákonné ustanovení občanských svazků pro lidi stejného pohlaví. Ale až nynější krok waldesiánů je praktickým naplněním slibů.

Itálie byla poslední evropskou zemí, kde byly svazky gayů a leseb legalizovány. Homosexuální manželská požehnání jsou běžná v protestantských církvích na severu Evropy, ve Francii, Německu, Španělsku a Švýcarsku.

Waldesiáni vznikli ve 12. století, asi 350 let před Lutherovou reformací. Kázala křesťanské evangelium na venkově a katolickou církví byla pronásledována. Potlačování trvalo až do poloviny 19. století, kdy vznikl moderní italský stát. Momentálně má asi 25 až 40 tisíc věřících, především na italském severu.

Frankfurt nad Mohanem je finančním centrem Spolkové republiky. Stane se i centrem světových financí místo Londýna?
Banky možná zamíří po brexitu z Londýna do Frankurtu. Bude z něho Bankfurt?