Podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se úder na školu stal dnes brzy ráno. V areálu školy se podle deníku Haarec nacházely rodiny stovky palestinských uprchlíků.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví agentuře AFP také sdělilo, že při jiném izraelském úderu na soukromý dům v táboře Džabálija zemřelo 32 lidí ze stejné domácnosti, mezi kterými bylo 19 dětí.

Izraelští vojáci v nemocnici Šífa v Pásmu Gazy
Izraelská razie v Pásmu Gazy: Vojáci nařídili evakuaci nemocnice Šífa

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini řekl, že obdržel „hrůzné snímky a záběry mnoha zabitých a poraněných“ ve škole UNRWA, kde se podle něj schovávaly tisíce lidí. „Tyto útoky se nesmějí stát běžnou záležitostí, musejí přestat,“ dodal.

Armáda prý záběry prověřuje

Podle stanice BBC izraelská armáda skrze svého mluvčího uvedla, že záběry ze školy prověřuje. Podle agentury AFP však armáda také uvedla, že v oblasti se nachází jedno z velitelství hnutí Hamás pro sever Pásma Gazy a jedna z nejvýznamnějších bašt teroristů.

Útoky Izraele na radikály v Pásmu Gazy pokračují
Izraelská armáda zničila dům vůdce Hamásu Haníji v Pásmu Gazy

Tábor Džabálija byl před konfliktem, který začal 7. října, největším uprchlickým táborem v Pásmu Gazy, píše AFP. Odhadem v něm bydlelo na 100 tisíc lidí. Tábor je pod správou UNRWA a zhruba 80 procent obyvatel tvoří Palestinci vyhnaní v roce 1948 při vzniku Izraele či jejich potomci.

Palestinské úřady dopoledne uvedly, že ve městě Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy bylo dnes v časných ranních hodinách při izraelském bombardování zabito 26 Palestinců, většinou dětí. V pátek na toto město podle zahraničních agentur izraelské letectvo shazovalo letáky vyzývající k evakuaci. Na začátku října izraelská armáda vyzvala k evakuaci obyvatele severní části Pásma Gazy vzhledem k připravované pozemní operaci.