Po bezprecedentním útoku palestinské teroristické organizace Hamás na Izrael vede země už skoro čtvrt roku v Gaze vysoce intenzivní válku kombinující letecké bombardování, dělostřeleckou palbu a pozemní invazi. Novináři americké stanice CNN ve spolupráci s odborníky z americké společnosti Synthetaic nyní zveřejnili analýzu, podle níž v prvním měsíci bojů Izrael použil v oblasti mimořádně ničivé bomby.

Výsledky analýzy podle Annie Shielové, členky společnosti CIVIC, která se zabývá ochranou civilistů ve válečných konfliktech, ukazují na intenzivní bombardování ve velmi krátkém časovém období. 

Autoři analýzy při jejím zpracování využili umělou inteligenci, která pomohla s detekcí kráterů a poškozených budov na satelitních snímcích z Pásma Gazy.

Ničivé bomby s širokým dosahem

Pomocí moderní technologie odborníci odhalili více než 500 impaktních kráterů o průměru více než dvanáct metrů, což podle analýzy odpovídá použití ničivých 2000 librových bomb (bomby o váze přes 900 kilogramů). Těch měly Izraelské obranné síly shodit na Gazu stovky. 

Daný typ bomby je přitom podle CNN schopný zabít nebo zranit lidi v okruhu více než 365 metrů. Má se jednat o čtyřikrát těžší bomby, než ty, které Spojené státy svrhly na Islámský stát v Iráku a Sýrii v iráckém Mosulu během války proti extrémistům. Důkazem použití těchto bomb Izraelem mají být videozáznamy, na kterých bylo několik budov srovnáno se zemí jediným zásahem.

Cesta ze severu Pásma Gazy na údajně bezpečný jih očima arabského kameramana BBC:

Cesta na jih Gazy je pro některé děsivým zážitkem.
Cesta smrti s hnijícími mrtvolami. Kameraman popsal cestu na jih Gazy

Oblast Gazy je navíc hustě osídlené místo, což ještě zvětšuje ničivé následky. „Bude trvat desítky let, než se komunity vzpamatují,“ řekl CNN odborník z CIVIC John Chappell.

Podle deníku The New York Times bomby izraelské obranné síly použily na jihu Gazy, který samy označily za bezpečný pro civilisty. Podobné bomby používají i západní armády, v hustě obydlených oblastech je ale neshazují.

Izrael: Řídíme se mezinárodním právem

Izraelský postup vyvolal kritické reakce mezinárodní komunity. Izraelští představitelé se brání, že těžká munice je nezbytná k likvidaci Hamásu, přičemž umožňuje především rozbíjení bunkrů a ničení podzemní infrastruktury. Tvrdí také, že se snaží ze všech sil minimalizovat počet civilních obětí. „V ostrém kontrastu s úmyslnými útoky Hamásu na izraelské muže, ženy a děti se IDF řídí mezinárodním právem a přijímají proveditelná opatření ke zmírnění škod na civilním obyvatelstvu,“ uvedli představitelé IDF. Plošné bombardování mezinárodní právo zakazuje.

Důkazy o bombardování zachycené na videu:

Zdroj: Youtube

Intenzivní bombardování a tisíce mrtvých

Hustota izraelského bombardování nemá podle někdejšího vyšetřovatele válečných zločinů OSN Marca Garlasca obdoby od války ve Vietnamu či Iráku. Hlavním dovozcem těžké munice jsou Spojené státy, které od října Izraeli dodaly více než pět tisíc leteckých pum známých jako Mark 84 vážících 908 kilogramů. Po připojení soupravy naváděné pomocí GPS se z nich stanou přesně naváděné pumy GBU-31.

Satelitní snímky a videozáznamy naznačují, že intenzivní bombardování za sebou zanechalo na rozsáhlých územích zkázu. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Ramalláhu dosáhl počet obětí v Gaze deset tisíc osob, včetně více než čtyř tisíc dětí, přičemž číslo může být ještě vyšší. Desátého prosince izraelská armáda uvedla, že zaútočila na více než 22 tisíc cílů v Gaze, od začátku války přitom na oblast shodila v průměru tisíc bomb denně.

Nálet na tábor Maghází zabil podle úřadů v Gaze nejméně 70 lidí:

Zničené budovy v Pásmu Gazy při náletech z předchozích týdnů a měsíců
Tragická bilance. Při náletu na tábor Maghází zemřelo 106 lidí, tvrdí úřady

Den po útoku Hamásu izraelské letectvo zaútočilo na okolí obce Bajt Hanún, které označilo za místo, odkud Hamás udeřil na izraelské území. Útoku zúčastnilo přes padesát bojových letounů. Izraelské obranné síly použily desítky tun munice. V troskách při úderech na Pásmo Gazy skončila i mešita ve městě Chán Júnis a desítky jiných objektů používaných Hamásem, včetně sídla jeho hlavního zpravodajce.

IDF se zaměřují mimo jiné na ničení rozsáhlé sítě podzemních tunelů. Ozbrojenci Hamásu je využívají například k pašování zboží či k překvapivým útokům na Izrael. Mají v nich také umístěné rozvody vody, elektřiny, ventilace a komunikační sítě a dokonce v nich projíždějí auty.