„Cílem je dát příležitost k vyjednávání a také příležitost nabídkám, které jsme obdrželi od různých orgánů, a to i v posledních dnech,“ píše se v prohlášení premiérovy kanceláře o vesnici Khan al-Ahmar, jejíž plánovaná demolice vyvolala celosvětovou diskuzi.

Izraelské úřady tvrdí, že vesnice Khan al-Ahmar, kterou tvoří shluk chatrčí z vlnitého plechu, byla postavena nelegálně. Hovoří o tom, že struktury, které tvoří tábor Khan al-Ahmar, včetně Itálií financované školy, představují hrozbu pro izraelské osadníky kvůli své blízkosti k dálnici.

Osud Khan al-Ahmar vyvolal mezinárodní znepokojení. Evropské země vyzvaly Izrael, aby nepokračoval s plány na jeho demolici. Ve středu také varoval generální prokurátor Mezinárodního trestního soudu, že Izraelem plánovaná „násilná evakuace“ by mohla být považována za válečný zločin.

Obyvatelé odmítli dobrovolně opustit své domovy a Izrael připravoval jejich vyhnání a zničení vesnice. Cestu k jejímu zboření otevřelo na začátku září, a to po letech právních bitek, rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu.

„Nemám v úmyslu odkládat to donekonečna, navzdory zprávám o opaku, ale pouze krátkou dobu,“ řekl Netanjahu v neděli novinářům. Agentura AFP původně informovala, že Izrael ustoupil od plánu na zbourání vesnice definitivně.

Leží v sektoru s izraelskými osadami

V rámci prozatímních mírových dohod byl v 90. letech minulého století Západní břeh rozdělen na autonomní a poloautonomní území označované jako sektory A a B a sektor C, který je domovem přibližně 400 tisíc izraelských osadníků. Palestinci, kteří požadují celý Západní břeh, však tvrdí, že sektor C, kde žije 150 až 200 tisíc Palestinců, je nezbytný pro ekonomický rozvoj jejich budoucího státu.

Vesnice Khan al-Ahmar přitom leží právě v sektoru C, který tvoří 60 procent Západního břehu Jordánu a je výhradně pod izraelskou správou a je domovem desítek izraelských osad. Izrael zde praktikuje přísná omezení palestinského rozvoje a demolice domů nejsou nic neobvyklého.

Ve vzácných případech odtud Izrael vystěhoval i izraelské osadníky, kteří se zde usadili nelegálně. Osadníci však obecně mnohem snáze získají stavební povolení a vláda často dodatečně legalizuje neoprávněné osady nebo vystěhované osadníky odškodní.