Od 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu při přeshraničním útoku zabili 1400 lidí a zajali přibližně 240 rukojmích, Izrael útočí na Gazu ze vzduchu a využívá pozemní jednotky k rozdělení pobřežního území na dvě části. Město Gaza, hlavní bašta Hamásu na tomto území, je obklíčeno. Izrael uvádí, že jeho jednotky postoupily až do „srdce“ města, zatímco Hamás tvrdí, že jeho bojovníci způsobili Izraelcům těžké ztráty.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že izraelští ženisté používají výbušná zařízení k ničení sítě tunelů vybudovaných Hamásem, která se táhne stovky kilometrů pod Gazou. Izraelské tanky čelí silnému odporu ozbrojenců, kteří tunely využívají k přepadům, uvedly zdroje z Hamásu a skupiny Palestinský Islámský džihád. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Zničené budovy v Pásmu Gazy
Izraelci v srdci Gazy: V bunkru izolovaný vůdce Hamásu bude zlikvidován

Izraelci mají obavy, že vojenské operace by mohly dále ohrozit rukojmí, kteří jsou pravděpodobně drženi právě v tunelech. Izrael nehodlá souhlasit s příměřím, dokud nebudou tito zajatci propuštěni. Hamás tvrdí, že nepřestane bojovat, dokud bude Gaza pod útokem.

Civilisté obvykle prchají během čtyřhodinového okna, které denně stanovuje izraelská armáda a které zajišťuje bezpečný průchod z města Gazy a jeho okolí na jih. Většinu odcházejících tvořily v úterý děti, starší lidé a osoby se zdravotním postižením, uvedla agentura OSN. Mnozí přišli pěšky s minimem věcí.

Zemřely tisíce Palestinců

Nově někteří z prchajících uváděli, že museli překročit izraelská kontrolní stanoviště, aby se dostali na jih, a že byli svědky zatýkání ze strany izraelských sil. Jiní prý museli projít kolem izraelských tanků se zdviženýma rukama a mávat bílými vlajkami.

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační foto.
Svět miluje Židy jako oběti, jinak ne. Izraelce frustrují protiválečné reakce

V oblasti bojů však dál zůstávají desítky tisíc palestinských civilistů, z nichž mnozí se ukrývají v nemocnicích nebo školách OSN. Někteří z nich uvedli, že je od přesunu na jih odrazují neutěšené humanitární podmínky v evakuační zóně a pokračující izraelské nálety po celém Pásmu Gazy, včetně jihu. Podle pozorovatelů OSN bylo vysídleno přibližně 1,5 milionu z 2,3 milionu obyvatel Gazy. Počet Palestinců zabitých ve válce, která vstoupila do druhého měsíce, přesáhl 10 300, včetně více než 4200 dětí, uvedlo v úterý ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je řízeno Hamásem.