Izraelská vláda ve středu nad ránem schválila dohodu o čtyřdenním příměří s Hamásem výměnou za osvobození zhruba 50 rukojmích držených v Pásmu Gazy. Izrael zároveň podle Hamásu propustí 150 vězněných Palestinců a umožní přísun humanitární pomoci do Gazy. Katarské ministerstvo zahraničí, které dohodu pomohlo vyjednat společně s Egyptem a USA, dříve uvedlo, že termín začátku příměří by měl být znám do 24 hodin.

Na svobodu se má v první vlně dostat 30 dětí, osm matek a 12 dalších žen držených Hamásem, uvedl Haarec. Hamás by měl zajatce propouštět postupně, přibližně 12 či 13 denně.

Pod nemocnicí Šífa v Pásmu Gazy se skrýval tunel Hamásu:

Izraelská armáda v neděli oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás
Ve chřtánu Hamásu. Novináři natočili ústí obřího tunelu pod nemocnicí Šífa

Izrael dnes zveřejnil seznam 300 palestinských vězňů, kteří by mohli být propuštěni v rámci dohody. Nejprve hodlá propustit 150 Palestinců, většinou nezletilých chlapců a žen, výměnou za 50 rukojmí, poté by mohl osvobodit další zadržované, pokud Hamás propustí další zajatce. Zveřejnění seznamu dává veřejnosti možnost odvolat se proti propuštění konkrétních vězňů do 24 hodin Tato lhůta vyprší ve čtvrtek v pět ráno místního času.

Hamás dříve sdělil, že zadržuje asi 210 z přibližně 240 rukojmích unesených z Izraele během útoku 7. října. Další radikální skupina Palestinský Islámský džihád (PIJ), která se na útoku podílela, údajně zadržuje zbytek rukojmích.

Hlavní izraelské sdružení zastupující rodiny rukojmích v Pásmu Gazy dnes uvedlo, že je propuštěním části zajatců "velmi potěšeno". "Zatím nevíme přesně, kdo a kdy bude propuštěn," uvedla ale organizace.

Operace v Pásmu Gazy

Izraelské síly vedou v Pásmu Gazy rozsáhlou operaci v odvetě za říjnový útok Hamásu, při němž přišlo na jihu Izraele o život na 1200 lidí. Židovský stát se obává, že delší klid zbraní by dal Hamásu šanci k přeskupení sil či možnému dalšímu útoku. Vláda proto nebyla v podpoře příměří jednotná a debatovala o dohodě více než šest hodin. Premiér Benjamin Netanjahu podle médií na úvod schůze zdůraznil, že příměří neznamená konec války, kterou Izrael nezastaví, dokud Hamás nezničí.

„Izraelská vláda, armáda a bezpečnostní složky budou pokračovat ve válce až do propuštění všech unesených, dokončení eliminace Hamásu a zabezpečení toho, aby Gaza znovu nepředstavovala bezpečnostní hrozbu pro izraelský stát,“ uvedl úřad vlády po jednání. Podle listu The Times of Israel (ToI) nakonec dohodu podpořila většina z 38 členů kabinetu, proti byli jen ti za krajně pravicovou stranu Židovská síla (Ocma Jehudit).

Palestinci obviňují Izrael z bombardování školy:

Škola v palestinském Pásmu Gazy
Izrael bombardoval školu v táboře OSN. Zemřelo 50 lidí, tvrdí Palestinci

Palestinské hnutí dohodu přivítalo s tím, že mimo jiné umožní vjezd stovek kamionů s humanitární pomocí do Pásma Gazy. Zejména obavy o životy a zoufalý stav civilistů v Pásmu jsou příčinou rostoucího tlaku na zavedení příměří, kterému Izrael čelí od řady světových zemí. Podle úřadů ovládaných Hamásem zemřelo v důsledku izraelských útoků v Pásmu přes 14 tisíc lidí.

„Ujišťujeme, že naše ruce zůstanou na spoušti a naše vítězné prapory budou nadále ve střehu,“ uvedl Hamás v prohlášení podle AFP.

EU, USA i Rusko dohodu vítají

Dohodu o příměří dnes přivítali představitelé Spojených států, Evropské unie či Ruska. Klidu zbraní chce EU využít k vyslání humanitární pomoci do Pásma Gazy, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Evropská komise udělá vše pro to, aby této pauzy využila k humanitárnímu přílivu do Gazy,“ oznámila v prohlášení.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že je zprávou o příměří mimořádně potěšen. „Jsem nesmírně potěšen, že některé z těchto statečných duší, které prožily týdny zajetí a nevýslovného utrpení, se po úplném naplnění této dohody shledají se svými rodinami,“ uvedl Biden a poděkoval představitelům Kataru, Egypta a Izraele za jejich úsilí. „Je důležité, aby byly naplněny všechny aspekty této dohody,“ dodal šéf Bílého domu s tím, že hodlá být v kontaktu s představiteli těchto států, aby zajistil, že dohoda bude dodržena v plném rozsahu.

Izraelský prezident Jicchak Herzog vyjádřil podporu dohodě o rukojmích. „Je to morální a etická povinnost, která správně vyjadřuje židovskou a izraelskou hodnotu vykoupení zajatců, a doufám, že to bude významný první krok pro návrat všech rukojmí domů,“ řekl Herzog.

Izraelská armáda zničila v Pásmu Gazy dům jednoho z vůdců Hamásu:

Útoky Izraele na radikály v Pásmu Gazy pokračují
Izraelská armáda zničila dům vůdce Hamásu Haníji v Pásmu Gazy

K širšímu řešení dlouhodobého izraelsko-palestinského konfliktu vyzval šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás, který dohodu rovněž uvítal. Abbásova administrativa sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu „oceňuje katarsko-egyptské (zprostředkovatelské) úsilí“, přeje si prodloužení příměří s Izraelem a „realizaci politického řešení založeného na mezinárodní legitimitě“, uvedl na sociálních sítích jeho vysoce postavený poradce.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) upozornil, že je připraven pomoci s případnou výměnou. „V současné době aktivně jednáme se všemi stranami, abychom pomohli uskutečnit jakoukoli humanitární dohodu, které dosáhnou,“ uvedl MVČK. „Je důležité objasnit, že jako neutrální zprostředkovatel nejsme součástí jednání a nerozhodujeme o jeho podstatě. Naší úlohou je usnadnit provádění, jakmile se strany dohodnou,“ dodal.

Svou reakci připojilo také Rusko. „Moskva vítá dohodu mezi Izraelem a Hamásem o čtyřdenní humanitární přestávce,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Zdůraznila, že „je to přesně to, po čem Rusko volá od počátku eskalace konfliktu“.