„Cílit na kostely a jejich instituce, které poskytují úkryt nevinný civilistům, dětem a ženám, které přišly o své domovy kvůli izraelskému bombardování obytných čtvrtí během posledních 13 dnů představuje válečný zločin, který nelze ignorovat,“ uvedl v prohlášení jeruzalémský pravoslavný patriarchát.

„Naléhavě apelujeme na Jeho Svatost papeže a hlavy církví po celém světě, aby pozvedly hlas a nespokojily se pouze s modlitbami,“ uvedl podle CNN arcibiskup pravoslavného jeruzalémského patriarchátu Theodosios (Hanna).

Izrael ostřeluje Gazu raketami a plánuje pozemní operaci. Obyvatele vyzývá k evakuaci
Zásah nemocnice v Gaze: Co vše se ví, výpovědi svědků, reakce Izraele a Hamásu

Zasažen byl kostel řecké pravoslavné církve ze 12. století ve čtvrti Zajtún v Gaze. Podle svědků, které citovala agentura AFP, byla zničena přední část kostela a zřítila se přilehlá budova. Do nemocnic bylo podle téhož zdroje převezeno mnoho zraněných lidí.

Izraelská armáda uvedla, že ověřuje zprávy o možných obětech při zásahu pravoslavného kostela. Znovu ale zopakovala, že Hamás podle ní využívá civilisty jako živé štíty a záměrně ukrývá své zbraně či další materiál v rezidenčních čtvrtích.

Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy poté, co ozbrojenci Hamásu 7. října při překvapivém útoku na Izrael zavraždili více než 1400 lidí. Izrael tvrdí, že cílem náletů je zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu, civilisty vyzval k evakuaci na jih pásma. Izraelské bombardování tohoto území menšího než Praha, v němž žije přes dva miliony lidí, si podle palestinských úřadů vyžádalo více než 3700 obětí.

Úder izraelské armády na Západním břehu zabil 13 lidí

Palestinské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že v uprchlickém táboře Núr Šams nedaleko města Tulkarm na okupovaném Západním břehu zemřelo ve čtvrtek 13 lidí, včetně pěti dětí po úderu izraelské armády. Podle deníku Hamás byl ve čtvrtek při střetech v této oblasti zabit také člen pohraniční policie. Izraelská armáda oznámila, že ve čtvrtek v oblasti dronem zasáhla skupinu ozbrojenců.

Na okupovaném Západním břehu se v posledních dnech také střetávají izraelští vojáci s Palestinci, kteří protestují proti masivnímu bombardování Pásma Gazy, při němž zemřelo přes 3700 lidí a které je odvetou za útok Hamásu na Izrael ze 7. října, jemuž za obět padlo na 1400 lidí.

Izraelský nálet zasáhl podle hnutí Hamás pravoslavný kostel v GazeIzraelský nálet zasáhl podle hnutí Hamás pravoslavný kostel v GazeZdroj: ČTK/Ali Jadallah/Anadolu

Dnes v noci ostřelovala v Pásmu Gazy izraelská armáda přes sto cílů, uvedl dnes její mluvčí. Podle něj při tom zabila člena námořních jednotek Hamásu, který se účastnil operace proti Izraeli ze 7. října. Další noční úder byl zaměřen na skupinu Hamásu, která ostřeluje izraelské území. Izraelská armáda uvedla, že v noci zničila i další podzemní tunely a sklad zbraní v Pásmu Gazy.

Zasažena byla podle serveru The Times of Israel také mešita v Gaze, v níž Hamás podle izraelské armády skrýval zbraně a používal ji jako základnu a pozorovací stanoviště.

Krize se zhoršuje

Ani v pátek se neotevřel jediný možný přechod pro humanitární pomoc do Pásma Gazy z Egypta. Dnes ho navštívil generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož by se přechod měl otevřít snad v sobotu. „Máme tu dva miliony lidí, kteří nesmírně trpí. Není tam voda, potraviny, léky ani palivo,“ řekl Guterres. Rovněž šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzval k urychlenému otevření přechodu Rafáh.

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás vystavěli spletitou síť podzemních tunelů, které jim dávají výhodu v asymetrické válce
Obávané metro Gaza: Podzemní síť tunelů je jednou z největších zbraní Hamásu

Na egyptské straně hranice přitom čeká už více než stovka kamionů s humanitární pomocí pro obyvatele Pásma Gazy, kteří se po výzvě Izraele z minulého týdne přesunuli na jih.

Humanitární krizí v Pásmu Gazy se má zabývat sobotní mírový summit v Káhiře, jehož se zúčastní politici arabských a evropských zemí. Seznam účastníků stále roste. Dnes svůj příjezd potvrdili mimo jiné šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás, jehož strana Fatah už řadu let vede spory s hnutím Hamás, předseda Evropské rady Charles Michel a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, ministryně zahraničí Francie, Německa a Japonska či italská premiérka Giorgia Meloniová.