V okolí nemocnice Šífa, která je největší a nejspecializovanější nemocnicí v Pásmu Gazy, svádí izraelská armáda už několik dní boje s palestinskými ozbrojenci. V noci na dnešek vnikla do nemocničního areálu, kde je podle místních úřadů několik tisíc lidí, z toho asi 600 pacientů, včetně několika desítek novorozenců, z nichž někteří jsou závislí na inkubátorech. Do nemocnice se také ukryly tisíce lidí před izraelskou ofenzivou a bombardováním, velká část z nich ale během posledních dnů odešla, což jí izraelská armáda umožnila.

Armáda ve středu také uvedla, že v nemocnici při její akcii nedochází k žádným střetům s civilisty. Šéf nemocnic v Gaze Muhammad Zakút agentuře AP telefonicky sdělil, že pacienti v nemocnici Šífa jsou vyděšení. „Křičí strachy… nemůžeme pro pacienty nic udělat, jen se modlit,“ dodal.

Hamás nabízí propuštění části rukojmích. Má to ale podmínku:

Gaza čelí izraelskému bombardování od chvíle, kdy teroristé z palestinského hnutí Hamás na židovský stát zaútočili
Propustíme desítky rukojmích, nabídl Hamás. Požaduje ale pětidenní příměří

Izraelská armáda sdělila, že v nemocnici Šífa provádí „přesné a cílené operace proti Hamásu“ a že někteří vojáci umí arabsky a doprovází je zdravotníci. Podle televize Al-Džazíra vojáci procházejí nemocniční objekty místnost po místnosti. Armáda také zřídila elektronická kontrolní zařízení u vchodů do nemocnice a vyzývá lidi, aby přes ně procházeli. Podle některých zdrojů se mají shromáždit na dvoře areálu a budou evakuováni. Není ale jasné kam.

Omezený provoz nemocnic

Šífa byla před současnou válkou Izraele s Hamásem nejlépe vybavenou nemocnicí se specializovanými lékaři, ve které se léčili vážně nemocní pacienti. Jejich evakuace by podle ošetřujícího personálu byla obtížná i za těch nejlepších podmínek a bez bojů v ulicích.

Na jihu Pásma Gazy navíc fungují nemocnice už jen v omezeném režimu a jsou přeplněné.

Na severu Pásma Gazy, kde se nachází i město Gaza, už jsou všechny nemocnice až na jednu mimo provoz kvůli izraelské blokádě.

Situace v nemocnicích v Pásmu Gazy se zhoršuje: 

Zničené budovy v Pásmu Gazy. Ilustrační snímek
Všechny nemocnice na severu Pásma Gazy už jsou mimo provoz, tvrdí místní úřady

Nemocnice Šífa je od víkendu bez elektřiny, protože jí podle místních zdravotníků došlo palivo do generátorů. V důsledku toho zemřely nejméně tři pacientů a několik novorozenců, kteří museli být předtím v inkubátorech. Izrael tvrdí, že do nemocnice dnes dovezl zdravotnický materiál i inkubátory.

Izraelská armáda pokračuje v dobývání Gazy, které zahájila na konci října v reakci na bezprecedentní útok, při němž bojovníci Hamásu na izraelském území zabili na 1200 lidí a dalších přes 200 unesli. Odvetné bombardování si podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy vyžádalo přes 11 tisíc mrtvých.